Słowianie i cystersi w Lądzie

Korzystając z pięknej letniej pogody warto zajrzeć co się dzieje za miastem. W nieodległym Lądzie k. Zagórowa odbywa się w ten weekend Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej. Na odwiedzających czeka masa różnorodnych atrakcji.

kultura 09:10 03-06-20180 0

Choć to impreza podobna do zjazdu wojów w Grzybowie, który odbywa się w sierpniu, to odróżnia ją to, że oprócz tradycyjnych walk i pokazów rzemiosła goście mają również możliwość zwiedzenia zabytkowego kompleksu klasztornego z XII wieku. Pierwotnie opactwo wraz z przyległym folwarkiem zostało założone przez zakon cystersów (od nich pochodzi część nazwy festiwalu), natomiast obecnie w tym miejscu mieści się Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego. Impreza to niepowtarzalna okazja, aby zwiedzić sam klasztor i zajrzeć w mało dostępne zazwyczaj zakamarki tego miejsca.

Do klasztoru przylega zrekonstruowane grodzisko, na którym swoje kramy, namioty oraz warsztaty rozstawiają rekonstruktorzy zafascynowani średniowiecznymi czasami. Coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy militariów i walk wojów, a także miłośniczki wzorowanej na archeologicznych znaleziskach biżuterii.

Walki wojów
Plac przed grodem zamienił się w pole bitwy
Wojownicy w akcji
Zrekonstruowana chata
Rzemieślnik przy pracy
Odpoczynek w obozowisku
Najmłodsi mogą dotknąć historii
Rzemieślnik przy pracy
Na kramie u kowala
Hełm woja ze Skandynawii
Tarcze drużyny Kruków
Rekonstruktorzy przybywają całymi rodzinami
Kram zielarki
Dla pragnących odetchnąć od bitewnego zgiełku - spacer po klasztornych ogrodach
Strefa bardziej współczesna
Współczesne atrakcje 

Oprócz tego przy podgrodziu znajduje się scena, gdzie można posłuchać wykonawców, którzy prezentują własne interpretacje dawnych utworów muzycznych. 

Pokazy trwają jeszcze w niedzielę, więc warto wybrać się do Lądu. To tylko ok. 30 km od Wrześni.

Thumb tomasz wiatr

Tomasz Wiatr

09:10 03-06-20180 0