Skromne obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Pyzdrach

Pyzdry skromnie uczciły 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 

aktualności 18:28 03-05-20201 10

Tegoroczne obchody miały zupełnie inny wymiar niż wszystkie wcześniejsze uroczystości. Radykalne zmiany i ograniczenie do minimum programu podyktowane zostało stanem pandemii koronawirusa.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. za ojczyznę i strażaków. Po niej przedstawiciele samorządu, radni powiatowi i druhowie złożyli kwiaty pod pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej.

Z okazji święta Urząd Miejski w Pyzdrach przygotował film, w którym wspomina się uczestnika i współtwórcę tego co wydarzyło się 3 maja 1791 roku. Ówczesny burmistrz Pyzdr Karol Ogrodowicz od początku bierze udział w obradach Sejmu Wielkiego Czteroletniego. Jest jednym z sygnatariuszy Aktu Zjednoczenia Miast w 1789 r. 

Ogrodowicz miał ogromną świadomość tego jaką wagę był uchwalony w tym dniu 3 maja dokument – Konstytucja. Wprowadzenie podziału władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą było już wtedy wartością, o którą trzeba było zadbać i jej bronić. Świadom tego czym jest konstytucja i gdzie tkwi fundament rozwoju zwraca szczególną uwagę na sprawy oświaty. Już 2 lipca 1791 roku burmistrz zawiera umowę z Michałem Zawierskim dyrektorem szkoły w Pleszewie w sprawie nauki młodzieży pyzdrskiej.

Źródło Muzeum Regionalne w Pyzdrach 

Thumb grobelny 1

Sławomir Grobelny

18:28 03-05-2020