Skromne obchody na kostrzyńskim rynku. Mija 81. rocznica hitlerowskiego rozstrzelania

We wtorek 20 października nastąpiło upamiętnienie ofiar, którzy polegli w ramach hitlerowskiej Operacji Tannenberg.

społeczeństwo 00:52 21-10-20200 0

W uroczystościach na kostrzyńskim rynku wziął udział burmistrz Karol Balicki. W tym roku ze względu na sytuację epidemiczną uroczystość ograniczyła się do złożenia kwiatów i modlitwy przy pomniku. W poprzednich latach organizowany był tzw. capstrzyk z udziałem harcerzy.

Przypomnijmy, że rozstrzelania w ramach Operacji Tannenberg były pierwszymi masowymi publicznymi egzekucjami w czasie drugiej wojny światowej. Obok terrorystycznego charakteru stanowiły one element szeroko zakrojonej akcji fizycznej likwidacji polskich warstw kierowniczych i inteligencji. Stanowiły też odwet za zwalczanie dywersji niemieckiej w pierwszych dniach września 1939 r. 

Burmistrzowie Kostrzyna i Nekli - Szymon Matysek i Karol Balicki (fot. Gmina Kostrzyn)

Do rozstrzelania na kostrzyńskim rynku doszło 20 października 1939 r. Zginęło wówczas 28 osób. 5 z nich było w tym czasie związanych z Neklą. Byli to: Waldemar Kryślak (zastępca Komendanta Policji Państwowej), Gerard Linke (nauczyciel Publicznej Szkoły Powszechnej), Jan Nowak (kierownik tartaku), Feliks Walkowiak (zastępca naczelnika stacji PKP) i Ignacy Wróblewski (kierownik Publicznej Szkoły Powszechnej). 

Dodajmy też, że w miniony weekend odbędzie się akcja "Zapalmy znicz pamięci", której organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej. Jednym z partnerów wydarzenia jest Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne. Na facebookowym profilu IPN pojawiły się okolicznościowe grafiki, które przedstawiają m.in. rozstrzelanych na kostrzyńskim rynku.

Thumb jagie%c5%82a

Radosław Jagieła

00:52 21-10-2020