Skarby ze spiżarni gospodyń i patelnia mistrza, czyli pierwsze Powiatowe Święto Smaków

Robert Makłowicz, dziennikarz kulinarny i podróżnik był gościem specjalnym Powiatowego Święta Smaków, które odbyło się 6 października na terenie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. Podczas imprezy można było spróbować zarówno kuchni świata, jak i lokalnych przysmaków. 

społeczeństwo 19:24 06-10-20191 2

Robert Makłowicz podczas trzech pokazów wykonał tajskie czerwone curry z dynią i szpinakiem, polędwiczki po belgijsku oraz paprikas z sandaczem, czyli potrawę inspirowaną kuchnią węgierską. Przygotowanie każdego z dań okraszone było interesującą gawędą łączącą wątki kulinarne z kulturowymi i historycznymi. 

Z Makłowiczem gotował Szymon Wagner, młody, uzdolniony wrześnianin, który doświadczenie zdobywał u najlepszych poznańskich szefów kuchni. Obecnie Szymon zawodowo zajmuje się pokazami kulinarnymi. 

Szymon Wagner

Doskonale spisali się też uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 we Wrześni, którzy pomagali w przygotowaniu dań.

Potrawy były rozdawane publiczności. Chętnych, żeby spróbować dań kuchni świata w mistrzowskim wykonaniu nie brakowało. 

Ale atrakcje kulinarne czekały nie tylko przy scenie głównej. Wokół szkoły rozstawiono stoiska, na których swoje wyroby oferowały Koła Gospodyń Wiejskich z całego powiatu. Od smaków, zapachów i kolorów mogło się zakręcić w głowie. Były ciasteczka z lawendą, galart z nóżek, różnego rodzaju kluski, dżemy i konfitury. Smakołyków próbował osobiście Robert Makłowicz, który wyraził swoje uznanie wobec umiejętności naszych gospodyń.

Swoje kramy mieli też lokalni producenci. Na minitargu smakosze mogli zaopatrzyć się w miód, kiełbasy i szynki, sery, masło, pasztety, dynie oraz jabłka i śliwki. 

Dla chętnych przygotowano warsztaty kulinarne. 

Organizatorem udanej i smacznej imprezy był powiat wrzesiński. 

Rozmowy z Robertem Makłowiczem oraz Szymonem Wagnerem w najbliższym wydaniu „WW”.

Thumb go dziewicz2

Joanna Goździewicz

19:24 06-10-2019