Setki neklan uczciły 100-lecie odzyskania niepodległości

Takich tłumów neklan na miejscowym rynku nie było już dawno. 100-lecie odzyskania niepodległości zostało godnie uhonorowane podczas patriotycznej uroczystości.

kultura 14:07 11-11-20180 0

Zaczęło się tradycyjnie od mszy świętej w kościele św. Andrzeja Apostoła, którą odprawił ks. Wojciech Schejn. Później przyszedł czas na dłuższy niż zwykle przemarsz ulicami Nekli. Tym razem neklanie przeszli ulicami Poznańską, Szczepańskiego, Chopina i Dworcową. Była to też okazja do zobaczenia muralu, który kilka dni temu powstał na jednej ze ścian hali widowiskowo-sportowej.

Na nekielskim rynku odbyła się dalsza część uroczystości. Po przypomnieniu wydarzeń przez Sebastiana Mazurkiewicza i okolicznościowym przemówieniu burmistrza Karol Balickiego, młodzież ze szkół w Nekli, Targowej Górce i Zasutowie złożyła ślubowanie wypowiadając słowa "Katechizmu polskiego dziecka", czyli wiersza autorstwa Władysława Bełzy z 1912 roku. Ślubowanie poprowadził komandor podporucznik rezerwy Leszek Nowak.

Kolejną częścią uroczystości było złożenie wiązanek kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym poległych w walce o niepodległość. Następnie wszyscy zebrani stanęli do okolicznościowego zdjęcia, które zostało wykonane z podnośnika. Tuż po nim ogromna kolejka ustawiła się do stanowiska gastronomicznego, gdzie można było skosztować rogali, grochówki i bigosu.

Thumb jagie%c5%82a

Radosław Jagieła

14:07 11-11-2018