Sejmik apeluje do rządu, a rolnicy planują kolejny protest 7 stycznia

Sejmik województwa wielkopolskiego uchwalił apel do rządu w sprawie trudnej sytuacji w rolnictwie zwłaszcza hodowców trzody chlewnej. Na 7 stycznia rolnicy zapowiedzieli kolejne protesty i blokady dróg krajowych.

rolnictwo 19:12 29-12-20181 7

Przypomnijmy, że 12 grudnia miał miejsce protest rolników zorganizowany przez stowarzyszenia AGROunia i Unię Warzywno-Ziemniaczaną na autostradzie A2 w okolicach Warszawy, wzięli w nim udział także producenci trzody chlewnej z powiatu wrzesińskiego. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Na kanwie tych wydarzeń sejmik województwa wielkopolskiego 19 grudnia podjął uchwałę, w której zawarł stanowisko w sprawie bardzo trudnej sytuacji w rolnictwie. Radni zwrócili uwagę na zagrożenie związane z rozprzestrzenianiem się wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF), niskie ceny żywca wieprzowego utrzymujące się od października ubiegłego roku, coraz wyższe ceny pasz.

W apelu podkreślono, że wysoka produkcja trzody chlewnej w krajach UE znacznie przekracza poziom konsumpcji. Ponadto mamy do czynienia z nadmiernym importem mięsa wieprzowego. Zwiększający się import warchlaków do tzw. tuczu nakładczego wypiera rodzimych producentów prosiąt z rynku. Coraz częściej występująca susza spowodowała zmniejszenie ilości zbóż z własnej produkcji przeznaczonych do żywienia zwierząt.

- Jako klub radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego wyszliśmy z inicjatywą podjęcia takiego stanowiska przez Sejmik, ponieważ rekordowo niskie ceny żywca wieprzowego oraz problem afrykańskiego pomoru świń staje się coraz poważniejszy, a tym samym sytuacja rolników dramatyczna. Apelujemy do Rządu RP, aby podjął szybkie i realne działanie w tym zakresie- powiedział Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Na 7 stycznia zapowiedziany jest kolejny protest. Tym razem mają być zablokowane drogi krajowe w południowej Wielkopolsce (głównie w powiecie krotoszyńskim). Rolnicy mają zamiar protestować na przejściach dla pieszych.

Thumb ww biernat

Filip Biernat

19:12 29-12-2018