Sieć wodociągowa znowu jest skażona! W kilku miejscowościach woda nie nadaje się do picia!

Mieszkańcy kilku podwrzesińskich wsi nie mogą pić wody z kranu. Ostrzeżenie w tej sprawie wydał sanepid. W wodzie są przekroczone normy bakterii.

aktualności 14:31 06-12-2017 12

Pobrana próbka wody pochodzi z wodociągu publicznego w Kaczanowie. Zaopatruje on w wodę mieszkańców Kaczanowa, Białężyc, Biechowa, Bierzglinka, Nowej Wsi Królewskiej, Obłaczkowa i Osowa.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny we Wrześni informuje, iż na podstawie przeprowadzonych badań przez przedsiębiorstwo wodociągowe, stwierdzono że jakość wody odbiega od obowiązujących wymagań pod względem bakteriologicznym. Obecnie trwają działania zmierzające do poprawy jakości wody oraz wyjaśnienie przyczyny jej pogorszenia. Wodę należy wykorzystywać do celów konsumpcyjnych wyłącznie po przegotowaniu (tj. do picia, przygotowania posiłków, potraw, do mycia i płukania warzyw oraz owoców, do produkcji żywności, mycia naczyń i powierzchni mających kontakt z żywnością). Woda może być używana do kąpieli i celów sanitarnych. Z uwagi na prowadzoną dezynfekcję może nastąpić pogorszenie smaku i zapachu wody ze względu na zwiększoną zawartość chloru – czytamy w komunikacie sanepidu, który do „WW” przesłała jedna z mieszkanek Wrześni.

Co ciekawe, informacja o zagrożeniu początkowo została opublikowana jedynie na stronie sanepidu i to w niezbyt widocznym miejscu. Komunikatu nie przekazało dalej ani Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrześni ani urząd gminy. Stosowna informacja pojawiła na ich stronach dopiero po nagłośnieniu sprawy na Wrzesnia.info.pl.

Przypomnijmy, że na początku tego roku doszło już do skażenia bakteriologicznego lokalnej sieci wodociągowej na terenie Wrześni. Przez kilka tygodni mieszkańcy musieli korzystać z podstawianych beczkowozów i butelkowanej wody ze sklepów. Po skażeniu pracę stracił m.in. prezes PWiK Jarosław Ochotny, a prokuratura wszczęła w tej sprawie  śledztwo. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Thumb 20170528 165212

Łukasz Różański

14:31 06-12-2017 12