Rzecznika MSZ Rosji krytykuje likwidację pomnika w Sarnicach. Apeluje o zaprzestanie „łajdactwa”

Maria Zacharowa, rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej, podczas briefingu prasowego w Moskwie ostro skrytykowała rozebranie pomnika żołnierzy radzieckich w Sarnicach.

aktualności 12:11 10-04-20192 17

Ambasada Federacji w Warszawie o likwidacji pomnika (o sprawie można przeczytać TUTAJ) dowiedziała się od redakcji „Wiadomości Wrzesińskich”. Ambasada zapewne o wszystkim poinformowała Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej. Poniżej publikujemy wypowiedź rzecznik prasowej MSZ. Pochodzi ona ze stenogramu briefingu. Sporządzony on został w połowie marca w Moskwie.

Pomnik został zlikwidowany 8 marca

Władze polskie kontynuują bluźnierczą praktykę konsekwentnej likwidacji obiektów memorialnych, poświęconych żołnierzom radzieckim, poległym podczas Drugiej Wojny Światowej przy wyzwoleniu tego kraju spod okupacji hitlerowskiej.

Dowiedzieliśmy się o likwidacji kolejnego pomnika – w Sarnicach (województwo wielkopolskie). Monument odsłonięto w 1969 roku na miejscu, gdzie w 1944 r. trzej nasi zwiadowcy bohatersko zginęli podczas akcji, wysadzając się razem z nazistami, którzy ich osaczyli.

Niestety, podeptanie pamięci o bohaterach i ich wielkich czynach, dokonanych w imię ocalenia Polaków przed unicestwieniem, już od dawna podniesione jest w Polsce do rangi polityki państwowej. Podobne przejawy niepamięci, wojujący rewizjonizm mogą jedynie szokować każde społeczeństwo cywilizowane.

Po raz kolejny apelujemy do decydentów w Warszawie i ich podwładnych z terenu, aby opamiętali się, zaprzestali tego prawdziwego łajdactwa pod przykrywką ogólnokrajowej ustawy o tak zwanej dekomunizacji i nie zapominali o zobowiązaniach międzynarodowych wobec Rosji w dziedzinie memorialnej, wykonywanie których nie powinno zależeć od wybiórczej „amnezji historycznej” Administracji polskiej.

O usunięcie pomnika zabiegał Miłosławski Klub Gazety Polskiej

Thumb 64861016 2494978670553670 5517157221407916032 o

Łukasz Różański

12:11 10-04-2019