Rzecznik Praw Obywatelskich przywitany we Wrześni bukietami kwiatów i gradem pytań

Spotkanie z drem Adamem Bodnarem, Rzecznikiem Praw Obywatelskich, miało trwać dwie godziny. Okazało się jednak, że to zdecydowanie zbyt krótko – i choć zostało przedłużone o 45 minut, część publiki opuściła salę WOK-u z niedosytem.

społeczeństwo 00:53 14-03-20197 60

Na samym spotkaniu 13 marca pojawiło się 40 osób – mniej niż w Ostrowie Wielkopolskim czy Koninie i mniej więcej tyle co w Turku. Licznie stawili się na nim przedstawiciele Projektu Września, pojawiły się też członkinie Czystej Nekli, lokalni działacze z różnych partii ale też „zwykli, szarzy obywatele”.

Na samym początku spotkania Małgorzata Nowak wręczyła Adamowi Bodnarowi bukiet kwiatów, dziękując za wsparcie RPO, który przyłączył się do postępowania przed sądem administracyjnym i doprowadził do unieważnienia decyzji pozwalającej na budowę fermy w Kawęczynie. Kolejny bukiet wręczyła Rzecznikowi pani urodzona w 1953 roku, dziękując za walkę o 140 tys. kobiet z jej rocznika, które przeszły na wcześniejszą emeryturę, a po osiągnięciu wieku emerytalnego wpadły w pułapkę prawną, przez którą ich świadczenia zostały znacznie obniżone.

Temat fermy w Kawęczynie powracał w czasie spotkania jak refren, ale pojawiło się też wiele innych pytań. Kornel Tomczak poruszył kwestię wykluczenia komunikacyjnego, Damian Staniszewski zastanawiał się z kolei, czy samorządy powinny zajmować się wydawaniem prasy. Z sali padły też pytania, co można zrobić, aby nie mieć w paszporcie hasła „Bóg, Honor, Ojczyzna” oraz co można zrobić w przypadku nierzetelnych dziennikarzy prasy lokalnej w sytuacji, w której gazeta, na łamach której pojawił się sporny materiał, już nie istnieje.

Mimo iż spotkanie przedłużyło się znacznie i mimo późnej pory dr Adam Bodnar znalazł też chwilę na rozmowę z „Wiadomościami Wrzesińskimi”. Przeczytacie ją już w ten piątek w papierowym wydaniu, a obszerniejsza relacja ze spotkania już wkrótce na Wrzesnia.info.pl.

Thumb anna tess go%c5%82embiowska fot idzikowski 1

Anna Tess Gołębiowska

00:53 14-03-2019