– Rozbudowa szpitala okazała się bublem – mówi szef wrzesińskiego PiS–u

Przemysław Hirschfeld wylicza, że budowę szpitala spłacimy za 260 lat. – To absurd! – mówi

aktualności 15:35 05-09-20204 7

Rozmawiamy z radnym powiatowym Przemysławem Hirschfeldem, przewodniczącym klubu PiS.

„WW” Mam wrażenie, że starosta chce klub PiS zastraszyć. Po pierwsze: na własne uszy słyszałem groźby wobec pana, że zostanie pobity przez radnego Waldemara Bartkowiaka (PO). Po drugie pojawiła się zapowiedź pozwu dla radnego Macieja Handkiewicza. Ma to być efekt mrożący. Macie po po prostu zamknąć usta.

PRZEMYSŁAW HIRSCHFELD: – Będziemy mówić i pytać jeszcze więcej. Taka jest rola opozycji, aby patrzeć rządzącym na ręce i my z tego zadania wywiązujemy się w miarę naszych możliwości. Są tematy, którymi od lat się zajmujemy i myślę, że druga strona powinna brać pod uwagę rzeczy, które zgłaszamy i sygnalizujemy. Zapewniam pana, że przed atakiem będziemy się bronić.

Ankieta

Czy Przemysław Hirschfeld ma rację twierdząc, że rozbudowa szpitala była bublem?

Głównym tematem jest szpital. Ostatnie pana interpelacje dotyczyły spłaty zobowiązań związanych z budową nowego szpitala. Zwracał pan uwagę na przejście z obligacji na kredyt – co ma być oszczędniejszym posunięciem. Czy faktycznie jest to genialny ruch zarządu powiatu?

Zwracam uwagę na to, co i w jaki sposób druga strona przedstawia. Pan starosta uważa, że jest to sztandarowa inwestycja powiatu. Nikt przecież nie mówił, że to zadanie nie powinno być zrealizowane, ponieważ unowocześnienie naszej placówki zdrowia powinno było nastąpić. Z tym się zgadzaliśmy. Rządzący powiatem się za to zabrali i teraz po kilku latach można już ocenić w jaki sposób to zrobili. Ja nazwałem to działanie bublem.

Dlaczego bublem?

Kilka lat temu stwierdziłem, że naprawdę nie są nam potrzebne dwa szpitale. Tylko jeden dobry – powiatowy szpital. To wypowiedzi członków zarządu szpitala utwierdziły mnie w przekonaniu, że są faktycznie dwa szpitale – nowa i stara część. To od nich usłyszałem, że kontrakt będzie realizowany w nowej części, a w starej części będą dodatkowe usługi i cała placówka ma się samofinansować. W tej chwili widzimy jak wyszło. Szpital ma ogromną stratę, a kontrakt z Narodowego Funduszu Zdrowia na te dwa szpitale nie starcza. Szpital nie ma audytu akredytacyjnego NFZ-u, czyli także dodatkowych pieniędzy do kontraktu, a więc trudno mówić – jak twierdzi starosta – że to placówka nowoczesna. Przecież 2–3 proc. z 30-milionowego kontraktu, to nie są małe środki. Możliwe, że tyle właśnie brakuje na udarówkę, której od kilku lat nie ma w szpitalu.

Ankieta

Czy jesteś zadowolony z jakość leczenia w szpitalu powiatowym we Wrześni?

Budowę szpitala za 60 mln zł trzeba spłacić. Zostało jeszcze ponad 26 mln zł.

Wystarczy zajrzeć do biuletynu „Przegląd Powiatowy” jak to wygląda. W jednym z ostatnich numerów podano grafikę na temat poręczeń spłaty obligacji przez powiat. I tak stan na 31 grudnia 2010 wynosił 27 mln 350 tys. zł, po dziesięciu latach 30 czerwca 2020 wynosi 26 mln 300 tys. zł. Wychodzi na to, że całą dekadę spłacono tylko 1 mln zł. No to jak długo będziemy spłacać szpital? 260 lat? Dla mnie jest to totalna bzdura. Zadałem pytanie o harmonogram spłat – jak zostały rozłożone. Dostałem odpowiedź, że do 2023 dług będzie spłacany po 100 tys. zł co kwartał, a potem po 500 tys. zł. Zatem co się stanie po tym 2023 roku? Pan starosta dostanie jakiś spadek z Ameryki? Każdy powinien sobie zadać pytanie do czego to prowadzi.

Problemów bieżących przecież nie brakuje. Jest chociażby przegrany proces na 12 mln zł z firmą Climatic, która budowała szpital?

Z tego co wiem, tych zobowiązań może być więcej, ponieważ w sprawach sądowych z wykonawcami, którzy budowali są roszczenia łącznie na 20–25 mln zł. Nie wyobrażam sobie, co się stanie jeżeli szpital to przegra, a przypomnę, że stuprocentowym udziałowcem jest powiat wrzesiński, a więc spłata tego może spaść na barki samorządu. A najlepsze jest to, że składając interpelacje otrzymujemy takie odpowiedzi jak ta, którą zacytuję: „spółka Szpital Powiatowy we Wrześni jest przedsiębiorcą samodzielnie prowadzącym działalność gospodarczą i odpowiadającym za swoje zobowiązania”. Ciekawe czy pan starosta będzie nadal konsekwentny i faktycznie szpital będzie spłacał swoje długi.

Thumb ww biernat

Filip Biernat

15:35 05-09-2020