Rolnicy odliczają dni do wybuchu wojny z ASF. Echa forum w Pakszynie

Nadciągający od Wschodu afrykański pomór świń, to jeden z głównych tematów poruszanych dzisiaj na Forum Rolniczym Powiatu Wrzesińskiego i Gnieźnieńskiego, które odbyło się w Pakszynie (gm. Czerniejewo).

rolnictwo 16:04 27-02-20180 6

Organizator spotkania Wielkopolska Izba Rolnicza może być zadowolona ponieważ do Pakszyna zjechało ponad 200 rolników z obu powiatów.

W związku z tym, że na sali większość stanowili hodowcy trzody chlewnej, to najwięcej emocji wzbudza wirus ASF, czyli afrykański pomór świń, który przekroczył już Wisłę i zmierza w kierunku Wielkopolski.

Ankieta

Czy fora rolnicze organizowane przez Wielkopolską Izbę Rolniczą dobrze spełniają swoją funkcję?

Piotr Walkowski, szef WIR-u rozpoczynając dyskusji użył przenośni historycznej do określenia przedwojennej sytuacji z ASF.

Jeśli przyjmiemy że 1 września 1939 roku za początek wojny, to dzisiaj mamy 25 sierpnia, a więc okres mobilizacji - mówił Piotr Walkowski.

W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele administracji rolniczej: ARiMR, KRUS-i oraz KOWR-u. Sporo emocji pojawiło się w dyskusji rolników z Wojciechem Perczakiem dyrektorem KOWR w Poznaniu na temat zakupu i dzierżawy ziemi ornej należącej do Skarbu Państwa.

Więcej szczegółów na ten temat w piątkowym wydaniu "Wiadomości Wrzesińskich".

Thumb ww biernat

Filip Biernat

16:04 27-02-2018