Rolnicy i działacze odznaczeni podczas święta plonów. Dożynki powiatowe w skwarze

Ponad 30-stopniowa temperatura była najbardziej odczuwalnym elementem powiatowego święta plonów.

społeczeństwo 04:54 02-09-20190 5

Dożynki powiatowe odbyły się w niedzielę 1 września na stadionie w Nekli. Uroczystość rozpoczęła się od korowodu dożynkowego, który przeszedł ul. Poznańską, Rynek i Wrzesińską. Później przyszedł czas na mszę świętą odprawioną przez ks. Wojciecha Schejna, proboszcza parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Nekli.

Po eucharystii nastąpił obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Foklorystycznego Wielkopolanie. Tegoroczny chleb dożynkowy wręczyli starostowie, czyli Marek Kubiaczyk z Kokoszek i Lucyna Rzepka z Psar Polskich. Trafił on na ręce włodarzy: Karola Balickiego, burmistrza Nekli i Dionizego Jaśniewicza, starosty wrzesińskiego. Po tradycyjnym dzieleniu chleba przyszedł czas na wręczenie wyróżnień dla rolników i nie tylko.

Odznaki honorowe "Zasłużony dla rolnictwa" otrzymali: Jan Chromiński (gm. Nekla), Andrzej Cieślak (gm. Kołaczkowo), Stanisław Filipiak (gm. Miłosław), Maciej Jankowski (gm. Pyzdry), Anita Kołodziejczak (gm. Nekla), Przemysław Kowalski (gm. Pyzdry), Marek Kucharek (gm. Pyzdry), Feliks Menes (gm. Nekla), Rafał Stefaniak (gm. Miłosław), Stanisław Szymański (gm. Kołaczkowo), Jacek Zwoliński (gm. Nekla).

Statuetki "Lider powiatu wrzesińskiego" otrzymali: Iwona Bączkowska (sołtyska Gierłatowa), Małgorzata Bzowa (wieloletnia sołtyska Orzechowa), Arleta Iglewska-Sierakowska (logopeda), Małgorzata Jakubowska (sołtyska Grabowa Królewskiego), Dariusz Jurewicz (właściciel sieci sklepów Matteo), Anna Kareńska-Tschurl (właścicielka dworu w Podstolicach), Tadeusz Kiciński (trener UKS Kołaczkowo), Michał Stefański (prezes OSP Kołaczkowo), Wacław Świdurski (wieloletni sołtys Starczanowa), Piotr Rogoziński (właściciel firmy PPHU Pimax), Robert Wawrzyniak (właściciel firmy Wawrzyn), Honorata Ziółkowska (prezeska stowarzyszenia "Rodzice Dzieciom" we Wszemborzu), Maciej Walicki (właściciel firmy transportowej WA-MA), Koło Pszczelarzy w Nekli i MLKS Orlik Miłosław.

Laur Starosty Wrzesińskiego trafił w tym roku w ręce Henryka Daniszewskiego, rolnika z Racławek (gm. Nekla). Wraz z rodziną prowadzi gospodarstwo rolne nastawione na produkcję roślinną i zwierzęcą. Specjalnością ich rolniczej działalności od lat jest produkcja mleka, które dostarczane jest m.in. do spółdzielni mleczarskiej we Wrześni. Henryk Daniszewski to nie tylko rolnik z wieloletnim doświadczeniem, ale także działacz społeczny. Był m.in. radnym gminnym i członkiem Powiatowej Izby Rolniczej.

Thumb jagie%c5%82a

Radosław Jagieła

04:54 02-09-2019