Rocznice

W minionym roku było ich wiele; rok obecny niesie z sobą kolejne ważne daty. I całkiem humorystycznie – gdzieś tam obok przemyka właśnie 40. rocznica pamiętnej „zimy stulecia”.

Moim zdaniem 12:19 05-01-20190 6

Niektórzy chcą wierzyć, że to ona była jednym z osobliwych znaków zwiastujących upadek ekipy Gierka. W każdym razie: ryk radości młodzieży szkolnej na wieść o czasowym odwołaniu lekcji po Nowym Roku porównywalny był jedynie z wiwatami towarzyszącymi bramkom piłkarzy Górskiego.

Powrót do szkół nastąpił po tygodniu. I dopiero wtedy zaczęło się prawdziwe odśnieżanie Wrześni, szczególnie torowisk w pobliżu dworca PKP. Czyimi rękoma? Uczniów szkół średnich – ma się rozumieć.

Gdyby taka zima zdarzyła się dziś, podobna sytuacja byłaby nie do pomyślenia. Dziś uczniów nie wolno kierować do pracy nawet przy grabieniu liści wokół szkoły. Czy zatem tzw. służby uniosłyby ciężar klęski żywiołowej? Szczerze można wątpić.

W USA, w podobnych sytuacjach, istnieje imperatyw dobrosąsiedzkiej pomocy. U nas triumfowałby imperatyw zakazów. I to jest jedna z możliwych odpowiedzi na pytanie: jaką i dlaczego właśnie taką mamy dziś młodzież? Z jej winy?

Mirosław Jadryszak

nauczyciel, pasjonat fotografii i filmu

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

12:19 05-01-2019