Rezygnacja kolejnego radnego i bura od burmistrza na sesji Ratusza

– Nie bawcie się gminą! – grzmiał do opozycji burmistrz Tomasz Kałużny na sesji rady miejskiej we Wrześni, która odbyła się w czwartek 27 grudnia.

samorząd 19:55 27-12-20180 64

Obrady zaczęły się od zaskakującej informacji o złożeniu mandatu przez radnego Szymona Paciorkowskiego z Unii Wrześnian. Więcej o tym napiszemy w najbliższym wydaniu „WW”. Dodajmy tylko, że to już druga rezygnacja w nowej radzie, za pierwszą stała Małgorzata Nowak z Projektu Września.

Sesja poświęcona była budżetowi miasta i gminy Września na przyszły rok i wieloletniej prognozie finansowej na lata 2019 - 2029. Oba ważne projekty zyskały poparcie większości radnych, ale wywołały przy tym mnóstwo dyskusji i emocji.

Do budżetu najwięcej uwag mieli radni Projektu Września. Wnioskowali oni m.in. o zakup drugiego autobusu w ramach darmowej komunikacji miejskiej, utworzenie wypożyczalni rowerów, budowę nawierzchni dróg na ul. Owocowej i Bohaterów Monte Cassino oraz o zwiększenie środków na walkę ze smogiem.

Jako źródła finansowania, czyli planowane wydatki i inwestycje, z których należałoby zrezygnować, wskazywali tu m.in. odbudowę pomnika Wolności, remont i doposażenie Ośrodka Pomocy Społecznej czy promocję gminy poprzez wydawanie „Wieści z Ratusza”. To wszystko rozsierdziło burmistrza Tomasza Kałużnego.

– Projekt budżetu to wynik kilkumiesięcznych prac dziesiątek instytucji. Wy, panowie, chcecie rozbić ten budżet metodą losowego wybierania zadań, których mamy nie realizować, żeby zrobić to, co wy uważacie za dobre. To prowadziłoby do totalnego chaosu! Nie bawcie się tak! Rządzenie gminą to nie jest zabawa! Bo od teraz to także wy rządzicie gminą, jesteście radnymi! – przemawiał burmistrz w nietypowym dla siebie emocjonalnym tonie.

O dziwo, jeszcze więcej działo się w trakcie wolnych wniosków radnych. Tam brylowali Bogumił Kwiatkowski z Projektu Września, Jarosław Kowalewski popierany przez PiS oraz Maciej Baranowski z Koalicji Obywatelskiej. O czym dyskutowali? Co jeszcze zarzucał opozycyjnym radnym burmistrz Kałużny i jakich odpowiedzi się doczekał? Artykuł na ten temat przygotujemy na najbliższe wydanie „WW”.

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

19:55 27-12-2018