Znamy wyniki naboru do szkół ponadpodstawowych 2019. Nie wszyscy mają powody do zadowolenia

Dziś poznaliśmy wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Niemal siedmiuset uczniów z powiatu wrzesińskiego nie zakwalifikowało się do wymarzonej szkoły.

oświata 21:48 16-07-20196 21

Aktualizacja, 18 lipca 2019

Okazało się, że w dane uzyskane przez nas 16 lipca, wkradły się błędy. Poniżej prezentujemy zaktualizowane informacje.

Łącznie do szkół ponadpodstawowych w powiecie wrzesińskim zakwalifikowanych zostało 1472 uczniów z podstawówek i gimnazjów. W tym gronie jest 333 uczniów, którzy dostali się do szkoły innej niż ta, którą wskazali jako szkołę pierwszego wyboru. 342 uczniów nie zostało póki co zakwalifikowanych do żadnej placówki w powiecie wrzesińskim. W tym momencie w szkołach zostało 56 wolnych miejsc – wyłącznie w szkole branżowej.

Warto pamiętać, że te liczby nie są ostateczne – dopiero teraz uczniowie potwierdzą chęć nauki w danej placówce. Do 24 lipca do godz. 13.00 mają czas na dostarczenie oryginałów świadectw oraz zaświadczeń o wynikach egzaminu, a w przypadku szkół prowadzących kształcenie zawodowe – także zaświadczenia lekarskie. 25 lipca o godz. 13.00 ukaże się ostateczna lista uczniów przyjętych i nieprzyjętych. Dwie godziny później dyrektorzy podadzą, w których placówkach są jeszcze wolne miejsca.

Co może sprawić, że uczeń nie potwierdzi nauki w szkole, do której został zaklasyfikowany? Otóż nabór prowadzony jest osobno dla każdego powiatu, a więc możliwe, że niektórzy uczniowie dostali się do szkół we Wrześni, w Gnieźnie, w Słupcy i w Poznaniu – o ile oczywiście złożyli podanie do tylu miast. Teraz mogą więc zdecydować się na placówkę poza Wrześnią, tym samym zwalniając miejsca w naszym powiecie. Ilu jest takich uczniów? Nie wiadomo. Na pewno sytuacja wygląda niewesoło w stolicy województwa.

Ankieta

Czy Tobie (Twojemu dziecku) udało się dostać do wymarzonej klasy?

W Poznaniu do żadnej szkoły nie zostało zakwalifikowanych 3410 osób. Wolne są 1724 miejsca, a więc o 1686 mniej niż chętnych. Podań do wszystkich szkół w mieście złożono 17 833 (zaledwie 8173 to poznaniacy!). Dla porównania: w 2017 roku w Poznaniu przyjęto do szkół średnich 6767 osób, a w roku 2018 – 6615.

W powiecie gnieźnieńskim do żadnej z ośmiu szkół nie dostało się 99 uczniów podstawówek oraz 83 gimnazjalistów. Z 3012 miejsc (w 105 klasach) aż 796 zostało wolnych.

W całej Wielkopolsce dla 70 760 kandydatów przygotowano 74 233, więc teoretycznie każdy znajdzie szkołę... pytanie jednak, w którym powiecie.

Przypomnijmy, że w samym powiecie wrzesińskim jest 835 absolwentów szkół podstawowych (dla których przygotowano 850 miejsc) oraz 678 absolwentów gimnazjów (na których czekają 692 miejsca). Do szkół w naszym powiecie zostali jednak zakwalifikowali też uczniowie z innych powiatów – jest ich co najmniej 170 (to dane z LO im. H. Sienkiewicza, ZSTiO oraz ZSZ nr 2; czekamy jeszcze na dane z ZSP).

Ankieta

Czy rekrutacja do szkoły ponadpodstawowej była dla Ciebie (Twojego dziecka) stresująca?

Uczniowie, którzy nie dostali się do wymarzonej szkoły, mają dwa wyjścia – mogą złożyć odwołanie od decyzji lub przystąpić do rekrutacji uzupełniającej. O obu tych drogach więcej napiszemy w piątkowym numerze „Wiadomości Wrzesińskich”. Przedstawimy też szczegółową statystykę, m.in. to, jakie progi punktowe były potrzebne, aby dostać się do każdej z klas oraz ilu uczniów spoza powiatu wrzesińskiego trafiło do której szkoły.

W Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza najtrudniej było dostać się do klasy „matematyka plus” (po gimnazjum) oraz biologia-chemia (po podstawówce).
W Zespole Szkół Politechnicznych najtrudniej było dostać się do klasy patronackiej mechanika precyzyjnego/lakiernika prowadzonej przez firmy Volkswagen, Gestamp i Blum (zarówno po gimnazjum, jak i po podstawówce).
W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących najtrudniej było dostać się do technikum weterynaryjnego (zarówno po gimnazjum, jak i po podstawówce).
W Zespole Szkół Zawodowych nr 2 najtrudniej było dostać się do technikum logistycznego(zarówno po gimnazjum, jak i po podstawówce)

Przypominamy też, że w internecie organizują się rodzice dzieci z „podwójnego rocznika”, którzy szykują pozew zbiorowy przeciwko organom państwa. Więcej o akcji piszemy tutaj.

Thumb anna tess go%c5%82embiowska fot idzikowski 1

Anna Tess Gołębiowska

21:48 16-07-2019