Rekordowa frekwencja na szachowych mistrzostwach. Organizatorzy pamiętali o bogatej historii

Starostwo Powiatowe we Wrześni, Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza i działający przy nim UKS Żak Września, organizatorzy Szachowych Mistrzostw Powiatu Wrzesińskiego, zafundowali w sobotę pięciogodzinną umysłową rozgrywkę dla 90 zawodników różnej płci i wieku.

szachy 10:31 27-02-20170 0

W najbardziej reprezentacyjnej wrzesińskiej sali, w auli licealnej, odbyła się wielowymiarowa impreza. Gospodarze chcieli nią uczcić kilka rocznic. 85 lat temu, 27 lutego 1932, powstał we Wrześni pierwszy klub szachowy, 40 lat temu powołano do życia Wrzos Września, kolejne stowarzyszenie szachowe, a 20 lat temu trzeci z kolei - UKS Żak Września. Uczestnicy fetowali też 80. rocznicę urodzin Kazimiera Słomińskiego, nestora wrzesińskich szachów, nadal bardzo silnego zawodnika, co zresztą pokazały mistrzostwa.

Aby podkreślić fakt, że szachy można uprawiać w każdym wieku, organizatorzy poprosili czcigodnego jubilata, by ten wręczył mały puchar najmłodszemu uczestnikowi mistrzostw, sześcioletniemu Stasiowi Długoszowi. Różnica lat między obu szachistami wyniosła… 74 lata! To kolejny rekord, po wysokiej frekwencji, który padł w licealnej auli.

W zawodach walczyli wrześnianie z urodzenia, bez względu na reprezentowany klub, czy obecne miejsce zamieszkani. Z Warszawy na salę gry dotarła między innymi rodzina Cypryańskich. Marzena jest nadal jedyną wrześnianką, która legitymuje się medalem mistrzostw Polski. Przemysław, też silny szachista, bardziej jednak jest znany ze występów przed kamerą i na deskach teatrów. Piotr właśnie został wybrany najpopularniejszym z najlepszych wrzesińskich sportowców, ale nie dzięki szachom, a osiągnięciom na maratońskich trasach.
W auli na chwilę pojawiła Marta Kaźmierczak, finalistka mistrzostw Polski, która jednak ze względu na chorobę musiał zrezygnować ze startu.

Zawodnicy rywalizowali w jednym turnieju. Teoretycznie każdy mógł zmierzyć się z każdym. Szachistów klasyfikowano jednak w kategoriach wiekowych, w których przyznawano tytuły mistrzowskie. Turniej bezproblemowo sędziowała Iwona Koralewska.
Każdy z uczestników musiał rozegrać siedem partii. Rywala, w ramach grup punktowych, wyznaczał komputer. Partia mogła trwać maksymalnie pół godziny. Na twarzach uczestników pojawiało się wiele emocji. Najmłodsi nie wstydzili się łez, ci starsi porażki kwitowali uśmiechem, rzadziej przygryzieniem warg.
W najbardziej prestiżowej kategorii „open” zwyciężył Krzysztof Sulkowski. Wielokrotny mistrz Wrześni wygrał wszystkie siedem partii, ale pozycję z Kazimierzem Słomińskim, co pokazały późniejsze analizy, miał gorszą. Wygrał, bo rywalowi skończył się czas do namysłu.
Wśród kobiet triumfowała Anna Kurpiewska, znana pod panieńskim nazwiskiem Majka.


Kategorię 60+ wygrał oczywiście Kazimierz Słomiński, przed Zbigniewem Przekazą i Grzegorzem Kazimierczakiem, przewodniczącym Rady Powiatu Wrzesińskiego.

Medalistów wszystkich kategorii, w tym juniorskich, zamieszczamy poniżej. Warto jednak wspomnieć o jeszcze jednej kategorii, która była niezwykle ważna dla gospodarzy mistrzostw. Dyrektor LO Violetta Zdunowska puchar dla najlepszego absolwenta liceum wręczyła Jackowi Sygreli, który w openie był drugi.


- To już piąta tak duża impreza szachowa w naszej szkole. Cieszę się, że mogło w niej wziąć aż 90 uczestników, ale też, że związek ze szkołą deklaruje tak wielu absolwentów – przekonywała pani dyrektor.


- Z częstotliwością mojej gry różnie bywa. Jak już gram w szachy to właśnie tutaj, we Wrześni, albo w Marzeninie. Jak otrzymam zaproszenie to oczywiście przyjadę za rok. Wielką przyjemnością było spotkać kolegów, których nie widziałem od matury – Przemysła Cypryański jeszcze długo po ceremonii zamknięcia imprezy rozmawiał ze znajomymi.


Kategoria 60+: 
1. Kazimierz Słomiński 6,0 pkt (Wrzos Września)
, 2. Zbigniew Przekaza 4,0 pkt (Wrzos Września)
 3. Grzegorz Kaźmierczak 2,5 pkt (Iskra Marzenin)


Open mężczyzn
: 1. Krzysztof Sulkowski 7,0 pkt (Wrzos Września), 2. Jacek Sygrela 6,0 pkt (Wrzos Września),
 3. Maciej Baranowski 6,0 pkt (Wrzos Września)


Open kobiety: 
1. Anna Kurpiewska 5,0 pkt (CK Łubianka),
 2. Małgorzata Gołębiowska 4,0 pkt (ZSTiO)
, 3. Marzena Cypryańska 4,0 pkt (Iskra Marzenin)

Juniorzy 17-20 lat
: 1. Piotr Olejniczak 5,0 pkt (Żak Września),
 2. Norbert Jasiecki 5,0 pkt (Żak Września),
 3. Arkadiusz Grzeczka 5,0 pkt (ZSTiO Września)

Juniorki 17-20 lat: 
1. Marika Matuszak 4,0 pkt (ZSTiO Września)
 2. Jagoda Stachowia 3,5 pkt (LO Września)

Juniorzy 14-16 lat: 
1. Michał Ladorski 5,0 pkt (Żak Września)
 2. Mikołaj Goclik 4,5 pkt (Żak Września)
 3. Jakub Paruszewski 4,0 pkt (Płomyk Nekla)


Juniorki 14-16 lat
: 1. Weronika Ślebioda 4,0 pkt (Hetman Żydowo) 
2. Weronika Dembska 4,0 pkt (Płomyk Nekla) 
3. Amelia Łakoma 4,0 pkt (Płomyk Nekla)


Młodzicy 11-13 lat
: 1. Wojciech Mendzelewski 5,0 pkt (Płomyk Nekla)
 2. Wojciech Fimiak 4,5 pkt (Żak Września) 
3. Paweł Wrzaskowski 4,0 pkt (Żak Września)

Młodziczki 11-13 lat: 
1. Daria Kruk 4,0 pkt (Hetman Żydowo)
, 2. Kornelia Filipczak 4,0 pkt (Hetman Żydowo)
, 3. Klaudia Dziekan 4,0 pkt (Iskra Marzenin)

Chłopcy 6-10 lat: 
1. Michał Wsolak 4,0 pkt (Płomyk Nekla), 
2. Bartosz Małysz 3,0 pkt (Płomyk Nekla)
, 3. Arkadiusz Pluciński 3,0 pkt (Wrzesińska Akademia Szachowa)


Dziewczynki 6-10 lat: 
1. Natasza Klimko 4,5 pkt (Żak Września), 
2. Julia Gomuła 3,0 pkt (Iskra Marzenin), 
3. Martyna Stanisławczyk 2,0 pkt (Iskra Marzenin)


Thumb ww nowacki

Leszek Nowacki

10:31 27-02-2017