Reaktywacja „Kwartalnika Fotografia”, europejskiego pisma z Wrześni

Po siedmiu latach od ostatniego numeru na rynek wydawniczy ma wrócić legendarny „Kwartalnik Fotografia”.

kultura 12:20 04-10-20204 0

Do swojego „dziecka” powraca twórca i wydawca „KF-u” Waldemar Śliwczyński. Zgodnie z jego zapowiedzią nowy numer może ukazać się w lutym lub marcu przyszłego roku. Informacja o reaktywacji została entuzjastycznie przyjęta przez dawnych czytelników i sympatyków pisma. W. Śliwczyński prowadzi już z nimi ożywione internetowe debaty na temat formuły nowego „Kwartalnika”.

– Z dyskusji widać, że krystalizują się dwa kierunki. Pierwszy: dłuższe teksty, drugi: nie za dużo słów, ważniejszy jest obraz. Trudno tu o kompromis, ale dobrze, że są różne poglądy. Cieszę się, że rozmawiamy. Wierzę we „wspólną mądrość”. To ma być „nasze” pismo – napisał Śliwczyński.

O ile formuła pisma pozostaje jeszcze otwarta, to co do tematyki sprawa jest już jasna:

– O sprzęcie fotograficznym wcale albo prawie wcale. Tylko dobra fotografia, zapowiedzi tego, co będzie, co warto zobaczyć, teksty pogłębione, rozmowy z fotografami, recenzje książek oraz oferta plenerów i szkoleń fotograficznych – wymienia wrzesiński wydawca.

Śliwczyński zdradza też plany dotyczące dystrybucji „KF-u” na obecnym, zupełnie innym niż dawniej, rynku wydawniczym:

– Głównym kanałem dystrybucji będzie prenumerata, ale również Empik i księgarnie przy muzeach i galeriach. Stawiamy na prenumeratę, bo nikogo dziś nie stać na drukowanie na zapas, a Empik bierze mniej więcej połowę ceny egzemplarzowej. Poza tym druk musi być najwyższej klasy – zaznacza Waldemar Śliwczyński.

„Kwartalnik Fotografia”, wydawany we Wrześni w latach 2000–2013, był platformą konfrontacji dla środowiska fotograficznego z całej Europy Środkowo-Wschodniej i czołowym kanałem promocji polskiej fotografii w świecie. „KF” skupiał wokół siebie grono ważnych krajowych i zagranicznych praktyków i teoretyków fotografii. Wielu uznanych dziś twórców zostało zauważonych właśnie przez „KF”. Współtwórcą sukcesu pisma był śp. Ireneusz Zjeżdżałka.

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

12:20 04-10-2020