Ratusz wspiera lokalnych przedsiebiorców

We wtorek 28 kwietnia ratusz ogłosił, że wprowadził w życie pomoc finansową dla lokalnych przedsiębiorców wynajmujących lokale stanowiące własność gminy Września. Tym samym spełnił część postulatów tzw. pakietu pomocowego, o który w marcu wnioskowało stowarzyszenie Projekt Września.

aktualności 21:53 28-04-20203 20

Gmina Września wynajmuje obecnie 46 lokali użytkowych, nie licząc placówek oświatowych. Działa w nich 3 proc. ogólnej liczby punktów usługowo-handlowych, które prowadzą działalność na terenie miasta i gminy. 

W ostatnich dniach marca wrzesińscy urzędnicy skierowali pierwsze propozycje obniżenia czynszu (aż o 95 proc.) do tych przedsiębiorców, którzy nie mogli prowadzić działalności ze względu na wprowadzone zakazy np. gastronomia i usługi fryzjerskie. Przedsiębiorcom, których obroty spadły o co najmniej 30 proc. zaproponowano obniżkę czynszu o 50 proc. 

Dotychczas z wymienionych propozycji skorzystało 12 firm. Kolejnych 8 zamierza złożyć lub uzupełnić wnioski o obniżkę czynszu w najbliższych dniach. Kilku przedsiębiorców nie zdecydowało się skorzystać z tej propozycji m.in. ze względu na utrzymanie swoich obrotów na normalnym poziomie pomimo epidemii.

Dodatkowo rozpatrywane są również wnioski przedsiębiorców dotyczące płatności podatków lokalnych, a na czas zamknięcia targowisk zdecydowano o zwolnieniu handlujących z opłaty targowej.

Thumb zrzut ekranu 2016 12 30 o 12.21.24

Dorota Tomaszewska

21:53 28-04-2020