Radni mają już dosyć dziurawych dróg powiatowych. Co z tego wyniknie?

Komisja Skarg i Petycji Powiatu Wrzesińskiego zwróci się do zarządu powiatu w sprawie przygotowania programu naprawy dróg powiatowych. To efekt rosnącej liczby petycji mieszkańców.

samorząd 09:00 19-05-20191 10

13 maja komisja rozpatrywała wniosek społeczności Spławia (gm. Kołaczkowo) w sprawie remontu 4-kilomterowego odcinka drogi Wszembórz – Spławie. To strasznie nierówna i dziurawa arteria, którą miejscowi nazywają „drogą śmierci”. Przed posiedzeniem przewodniczący komisji Mikołaj Kubiaczyk (PSL) przeprowadził wizję lokalną.

Prezentacja filmiku

Radnym przedstawił nagrany filmik na trasie oraz zdjęcia. Komisja uznała, że stan drogi jest fatalny, a wniosek spławian zasadny. Radni zauważyli, że to nie jest najczęściej uczęszczana droga w powiecie. Przejeżdża tędy około 300 pojazdów na dobę. Referat Dróg Powiatowych rozpatrywał tę sprawę równolegle i zaproponował, aby zgłosić remont drogi do propozycji budżetu powiatu na 2020 r.

Mikołaj Kubiaczyk (PSL)

– Dróg o takim stanie na terenie powiatu mamy około 150 km i to jest nasza bolączka. Mamy sporo odcinków do remontu – mówił Mikołaj Kubiaczyk.

Komisja zauważyła, że jest to już trzeci wniosek w sprawie dróg w I kwartale jej pracy. I nic nie może z tym zrobić, jedynie sprzedawać ludziom głodne kawałki w stylu: „wpiszemy to jako propozycja do budżetu 2020”. Refleksja jednak nastąpiła: komisja chce zwrócić się do zarządu powiatu o przygotowanie programu naprawy dróg powiatowych w najbliższych latach.

Radni Grzegorz Trocha (Kukiz '15) i Paweł Skrzypczak (PO)

– Nakłady są zbyt niskie, jeśli mamy tyle dróg w takim stanie. Gdyby systematycznie duże inwestycje były realizowane, nie mielibyśmy tych problemów. Petycji mamy ws. dróg coraz więcej i nawet wpisanie zadań w budżet 2020 nic nie da, ponieważ zaniedbania są zbyt wielkie – przekonuje radny Maciej Handkiewicz (PiS). 

Ankieta

Czy Twoim zdaniem zarząd powiatu powinien przygotować Program Budowy Dróg Powiatowych?

– Powinniśmy zawnioskować do zarządu o przygotowanie jakiegoś programu drogowego, który wskazywałby coroczny wzrost środków na inwestycje na drogach powiatowych. Bez systemowego rozwiązania tych pism będziemy otrzymywali coraz więcej. Nie będziemy w stanie zadośćuczynić ludziom – mówi Paweł Skrzypczak (PO).

Mikołaj Kubiaczyk ma wysłać pismo do zarządu powiatu, a sprawa drogi Wszembórz – Spławie ma wrócić na sesji 27 maja.

Thumb ww biernat

Filip Biernat

09:00 19-05-2019