Rada powiatu dokonała zmian w oświacie i na kolei

Wczoraj (7 listopada) odbyła się XIV sesja Rady Powiatu Wrzesińskiego. Radni podjęli decyzję m.in.: o przystąpieniu powiatu do Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

samorząd 12:41 08-11-20192 4

Podczas czwartkowej sesji radni powiatowi rozpatrzyli 19 uchwał i wysłuchali 5 informacji. Tym razem włodarze nie podjęli żadnych epokowych decyzji. Jedną z ciekawszych było przystąpienie powiatu do Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

W 2020 r. na ten cel ma być wydane 183 tys. zł, w 2021 r. – 188 tys. zł, w 2022 r. – 193 tys. zł. Łącznie daje to 564 tys. zł na komunikację zbiorową. Pieniądze będą przelewane w formie dotacji do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, który wymyślił i stworzył PKM.

W tej chwili między Wrześnią a Poznaniem istnieje 19 połączeń. Po dołączeniu do PKM powiatu wrzesińskiego, a także gminy Września i Nekla, będą 23 takie połączenia.

– Ruszają one 1 grudnia. Zasadą jest zwiększenie częstotliwości w godzinach szczytu, porannych dojazdów do Poznania i popołudniowych powrotów. Kursy mają się odbywać co 30 minut – wyjaśniała Elwira Haręźlak, naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego we Wrześni.

Rada była jednomyślna w tej sprawie. 19 radnych było za tą uchwałą. 

Radni dokończyli także reformę oświaty. Trzyletnie licea zostały przekształcone w czteroletnie, a technika z czteroletnich w pięcioletnie. Wymagało to zmiany, aż 5 uchwał. Dokonano zmian nazewnictwa w strukturach Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej. Centrum Kształcenia Praktycznego i Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego zostały połączone i nazwane Centrum Kształcenia Zawodowego.

Do tematów poruszanych na sesji będziemy powracali na wrzesnia.info.pl.

Thumb ww biernat

Filip Biernat

12:41 08-11-2019