Rada blokuje podwyżkę podatków lokalnych. Tymczasem brakuje pieniędzy na oświatę i inwestycje

Radni zablokowali propozycję podwyższenia podatków lokalnych na 2018 rok zgłoszonych przez wójta. Po reprymendzie postanowili sprawę przemyśleć ponownie.

samorząd 23:04 18-10-2017 0

Ankieta

Jakie stawki podatków lokalnych na 2018 powinna przyjąć Rada Gminy w Kołaczkowie?

W środę rada gminy na wspólnym posiedzeniu komisji zajęła się stawkami  podatków lokalnych na 2018. Wójt Teresa Waszak zaproponowała podwyżkę niektórych taryf m. in.: podatku rolnego z 50 do 51 zł/dt, od nieruchomości: budynków mieszkalnych 0,61 zł do 0,64 zł. Z kolei od budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza miałaby zostać na poziomie 16,79 za metr kwadratowy.

Radni wszystkie propozycje po kolei odrzucili. W pierwszej kolejności propozycję dotyczącą podatku rolnego,a następnie podatków od nieruchomości. To wszystko wywołało zaniepokojenie wójta, i niektórych radnych.

- Widzę, że państwo skłaniają się do niepodwyższania stawek. Ale lepiej jest zastanowić się nad tym, czy nie lepiej co roku systematycznie podnosić stawki i odnosić je do stawek ministerialnych i do tego jakie są w sąsiednich gminach niż później dokonywać drastycznych podwyżek. Pisaliście państwo wnioski do budżetu o kolejne inwestycje. I jestem trochę zdziwiona postępowaniem radnych i mówieniem: „nie zwiększajmy podatków”. Koszty rosną każdego roku, i nie podnoszenie podatków powoduje, że się uwsteczniamy - mówiła wójt Teresa Waszak.

W odpowiedzi radny Wojciech Tamborski zaproponował podwyżkę proporcjonalną do podwyżek ministerialnych stawek i tak: podatek rolny miałby wzrosnąć do 50,05 zł, od budynków mieszkalnych do 0,62 zł, od działalności gospodarczej 17,23 zł.

- Powinniśmy być uczciwi wobec wszystkich mieszkańców, a nie preferować jednej grupy, kosztem innych. Zaczęliśmy od nie podnoszenia podatku rolnego, a potem podwyższamy od nieruchomości. Jestem za rozwiązaniem proporcjonalnym, podwyższmy wszystkim, ale mniej – mówił Wojciech Tamborski.

Ostatecznie nie podjęto żadnych decyzji. Radni wrócą do stawek podatków ponownie na wspólnym posiedzeniu 24 października.

Thumb ww biernat

Filip Biernat

23:04 18-10-2017 0