Pyzdry wracają nad Wartę i Szlak Piastowski. Prezentacja nowych inwestycji turystycznych

Pyzdry stają się coraz istotniejszym punktem na Szlaku Piastowskim dzięki inwestycjom w infrastrukturę turystyczną. Dzisiaj (23 czerwca) oficjalnie otwarto stałą ekspozycję muzealną w domu podcieniowym na rynku, a także wyremontowane, zabytkowe schody nad Wartę.

aktualności 20:08 23-06-2018 17

Dom podcieniowy z XVIII wieku, to unikalna budowa w całej Wielkopolsce. Od 2011 samorząd pyzdrski inwestuje w ten obiekt, aby przywrócić jego dawny blask. Do tej pory gmina zainwestowała 200 tys. zł. Wyremontowano dach, odświeżono pomieszczenia i urządzono tutaj wystawę o charakterze etnograficznym nawiązującą do XIX i XX wiecznych Pyzdr.

Ankieta

Czy podobają ci się schody z mozaiką w Pyzdrach?

Natomiast piwnica obiektu o pięknych sklepieniach poświęcona zostało w całości średniowieczu. Patronami są tutaj wielkie postacie związane z Pyzdrami: Przemysł II, Władysław Łokietek i Kazimierz Wielki. Urządzono tutaj wystawę eksponatów muzealnych pochodzących z epoki piastowskiej.

Dzisiaj odbyło się uroczyste otwarcie piwnicznej ekspozycji. Uczestniczyli w niej Przemysław Dębski, burmistrz Pyzdr, dyrektor muzeum Michał Czerniak oraz przedstawiciele Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej, która przywraca życie na Szlaku Piastowskim. Przyszła także spora grupa pyzdrzan zaciekawiona nowymi rozwiązaniami.

Ankieta

Czy nowa ekspozycja w domu podcieniowym zachęci turystów do odwiedzenia Pyzdr?

Odbyła się także prezentacja nowej mozaiki na schodach prowadzących ze skarpy klasztornej na brzeg Warty. Na mozaice pojawił się...węgorz.

Schody zostały wybudowane w 1937 roku przez burmistrza Władysława Zalewskiego. Dzisiaj burmistrz Dębski postanowił uczynić z nich jedną z wizytówek miasta a la San Francisco. Dodatkowo na nowo zagospodarowano całą skarpę zamkową. Efekt ma być widoczny za kilka lat.

Thumb ww biernat

Filip Biernat

20:08 23-06-2018 17