Ptaki kontra fajerwerki

Na poczet świętowania Sylwestra odpalamy fajerwerki, choć wielu nawołuje, by z tego zrezygnować ze względu na dobrostan zwierząt. Rzadko kto się zastanawia, jak wygląda reakcja ptaków na fajerwerki.

Moim zdaniem 11:23 28-12-20180 5

Otóż, w Holandii prowadzone są badania wykorzystujące radary pogodowe. Okazuje się, że w sylwestrową noc z powodu fajerwerków dziesiątki tysięcy ptaków w panice wzbijają się do lotu. Podczas gdy przed północą ilość ptaków w powietrzu jest niewielka, to około północy, na całej powierzchni monitorowanej przez radary, rejestrowany jest masowy ruch ptaków. Szczególnie duża aktywność jest rejestrowana w miejscach zimowania ptactwa: jeziorach, mokradłach i zalewowych brzegach rzek.

Nietrudno się domyślić, że skutki takiego nocnego, panicznego lotu mogą być dla ptaków śmiertelne. Ptaki wypłoszone z kryjówek, silnie zdenerwowane próbują uciekać, co naraża je na kolizje. Czy rzeczywiście fajerwerki są koniecznie nam do szczęścia potrzebne? Strona z wynikami monitoringu reakcji ptaków na fajerwerki z archiwalnymi i bieżącymi danymi z radarów znajduje się tutaj.

Hanna Mamzer

socjolog, prezes stowarzyszenia Czysta Nekla

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

11:23 28-12-2018