Przywróćmy krzyż!

Nasze miasto – wbrew temu, co zaprezentowała telewizyjna Jedynka w niedzielny poranek w cyklu „Zakochaj się w Polsce” – nie obfituje w zabytki. Oczywiście one są, bo wszędzie są, ale jest ich mało.

Moim zdaniem 12:21 12-04-20196 5

Dlatego bardzo zmartwiła mnie wiadomość, że na cmentarzu parafialnym przy Gnieźnieńskiej zniszczeniu uległ XIX-wieczny krzyż. Ten krzyż można uratować, można go poskładać „do kupy” i ponownie ustawić na też zabytkowym postumencie.

Aby tak się stało, potrzebne są „tylko” pieniądze. Nie wiem ile, ale moim zdaniem warto i trzeba je znaleźć. Cmentarz należy do parafii farnej, ale zabytki, jakie na nim się znajdują, są naszą wspólną „własnością”. I z tego względu nie możemy oczekiwać, że odbudową krzyża zajmie się sama parafia. Trzeba jej pomóc.

Apeluję do władz gminy, powiatu, do stowarzyszeń społecznych działających na naszym terenie i do mieszkańców: nie pozwólcie, nie pozwólmy, żeby krzyż wyrzeźbiony w 1872 r. przez naszego krajana Józefa Kalasantego Jakubowskiego przestał istnieć. To da się zrobić.

Waldemar Śliwczyński

redaktor naczelny „Wiadomości Wrzesińskich”

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

12:21 12-04-2019