Przystanek współdzielenia

W Nekielce od niemal 2015 roku, z inicjatywy Czystej Nekli, stoi na przystanku autobusowym wiejski regał książkowy, chyba jedyna taka realizacja na polskiej wsi.

Moim zdaniem 11:32 14-02-20202 23

Regał został postawiony w tak zwanym społecznym czynie, zaangażowali się w jego montaż mieszkańcy wsi. Cieszy się on popularnością, bo jedni mogą się dzięki niemu pozbyć niechcianych książek, płyt czy filmów, a inni mogą dzięki temu je zyskać. Idea stawiania takich regałów jest popularniejsza w miastach. Nawiązuje ona do stylu życia opartego na świadomej konsumpcji, wyborach i dawaniu przedmiotom drugiego życia. Dzięki temu nie wyrzuca się ich, ale umożliwia innym osobom skorzystanie z czegoś, co może być dla nich przydatne.

Idea tworzenia takich miejsc cieszy się coraz większą popularnością – w Poznaniu powstała „Podzielnia”, która funkcjonuje pod hasłem: „Centrum Ekonomii Współdzielenia: Nic nie kupuj, wszystko masz!”. Jest to Centrum edukacyjno-kulturalne, ale i sklep, w którym wszystko jest za darmo. Tworzenie takich miejsc jest wspaniałą okazją do ograniczania konsumpcji i opierania jej na świadomych wyborach i wymianie.

Hanna Mamzer

socjolog, prezes stowarzyszenia Czysta Nekla

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

11:32 14-02-2020