Przyroda nie znosu pustki

Sprawa dzików, dotyczy także naszego powiatu.

Moim zdaniem 13:23 25-01-20190 1

Jeden z fatalnych pomysłów Ministra Środowiska, to zaplanowana ich eksterminacja pod pretekstem walki z afrykańskim pomorem świń. Wypowiadają się przeciwko temu rozwiązaniu wszyscy merytorycznie myślący ludzie: naukowcy, etycy, aktywiści ekologiczni, a nawet myśliwi.

Krążą już w Internecie, wypowiedzi myśliwych przeciwstawiających się takim działaniom jako nieetycznym i niezgodnym z tradycjami i godnością łowiectwa. Popierający wybicie dzików zamiast opłacania bioasekuracji, nie rozumieją, że to nie dziki są odpowiedzialne za przenoszenie ASF z lasu do chlewni.

Ani dziki tam nie wchodzą, ani tym bardziej świnie z chlewni nie wychodzą. Czynnikiem transmitującym wirusa ASF jest człowiek, dokładnie tak jak w pierwszym odnotowanym w Polsce przypadku. Tylko utrzymywanie higieny i przestrzeganie odpowiednich procedur bioasekuracyjnych może zwalczyć ASF, bo na miejsce zabitych dzików przyjdą nowe.

Przyroda nie znosu pustki. Nieskuteczność odgradzania się zaś płotami już została przećwiczona w Australii (w odniesieniu do królików i psów dingo).

Hanna Mamzer

socjolog, prezes stowarzyszenia Czysta Nekla

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

13:23 25-01-2019