Przypomnieli twórczość Prusa, Sienkiewicza i Konopnickiej. Narodowe Czytanie we Wrześni

Najmłodsza uczestniczka Narodowego Czytania we Wrześni miała zaledwie dziesięć lat. To niewiele, by zmierzyć się z pozytywistyczną nowelą, ale Kinga Żuczek podołała interpretacji „Katarynki”.

kultura 14:57 08-09-201912 26

We Wrześni, tak jak w całej Polsce, 7 września 2019 roku, przedstawiciele lokalnej społeczności spotkali się, by przypomnieć sobie klasykę polskiej literatury. Organizatorem wydarzenia była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy we Wrześni.

– Narodowe Czytanie zostało zapoczątkowane w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego jako ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości – przypomniała dyrektorka biblioteki Wioletta Mazurkiewicz
Do wspólnego czytania zaprosiła wrześnian dyrektorka Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy we Wrześni Wioletta Mazurkiewicz

Z okazji ósmej edycji Narodowego Czytania prezydencka para zaproponowała aż osiem tekstów. Były to: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą”) Bruno Schulza, „Orka” Władysława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony...” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Sawa” (z cyklu: „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego. We Wrześni odczytane zostały trzy z nich.

– Wspólnie z przedstawicielami władz samorządowych, czytelnikami, bibliotekarzami, harcerzami, nauczycielami, dziennikarzami, przedstawicielami służb mundurowych przeczytamy „Katarynkę” Bolesława Prusa, „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Dym” Marii Konopnickiej. Nowele te reprezentują różne epoki i style, począwszy od romantyzmu, po XX-lecie międzywojenne, ale łączy je to, co najważniejsze. są na trwałe wpisane w historię polskiej literatury. Do dziś teksty te nie straciły nic ze swojej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – wyjaśniła Wioletta Mazurkiewicz.

Wśród czytających nie zabrakło i reprezentantki redakcji „Wiadomości Wrzesińskich”!

W Narodowym Czytaniu w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy we Wrześni wzięli udział: Anna Nowicka, Karol Krzeszowiec, Renata Bianek, Amelia Drzażdzyńska, Kinga Żuczek, Małgorzata Mielcarek-Żuczek, Grażyna Silakowska, Magdalena Konieczna, Anna Hedrych-Stanisławska, Małgorzata Stachowiak, Krzysztofa Przybylska, Zofia Jankiewicz, Iwona Kaźmierczak, Barbara Zawal, Anna Tess Gołębiowska, Grażyna Beata Augustin, Daria Łukasiewicz, Albert Hofman, Urszula Wierzbowska, Agnieszka Kozielska, Małgorzata Pawlisiak i Agnieszka Koczorowska. 

Lekturze patriotycznych nowel towarzyszyły patriotyczne utwory

Za przerywniki muzyczne odpowiedzialny był Grzegorz Adamski, który akompaniował śpiewającemu duetowi Ani i Zuzi. Dziewczęta zaśpiewały „O mój rozmarynie” oraz „Przybyli ułani”. Na zakończenie wydarzenia wszyscy zebrani wspólnie wykonali „Rotę”.

Amelia Drzażdzyńska, Kinga Żuczek i Małgosia Mielcarek-Żuczek
Grażyna Beata Augustin wprawdzie czytała „Sachem”, ale bardzo zainteresowała się... katarynką
Wszyscy uczestnicy Narodowego Czytania 2019 we Wrześni

Pierwotnie Narodowe Czytanie miało odbyć się na dziedzińcu biblioteki, ale deszczowa pogoda pokrzyżowała te plany. Wydarzenie zostało przeniesione do wnętrza biblioteki, a więc do budynku dawnej Katolickiej Szkoły Ludowej we Wrześni; tej samej, w której odbył się Strajk Dzieci Wrzesińskich.

Ankieta

Czy Narodowe Czytanie wpływa na popularyzację czytelnictwa?

W minionych latach w ramach Narodowego Czytania przypomniane zostały: „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogia” Henryka Sienkiewicza, „Lalka” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego oraz „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Ankieta

Czy dobór lektur Narodowego Czytania jest udany?

Zapraszamy do dyskusji na temat idei Narodowego Czytania. Czy to dobra inicjatywa? Jakie tytuły powinny pojawić się w kolejnych latach? Czy Narodowe Czytanie może wpłynąć na popularyzację czytelnictwa?

Ankieta

Czy obecna formuła Narodowego Czytania powinna być kontynuowana?

PS. Duży plus dla organizatorów: woda dla uczestników dostępna była w szklanych butelkach. Wprawdzie to jeszcze nie kranówka, ale i tak dobry krok w stronę eliminacji plastiku.

Thumb anna tess go%c5%82embiowska fot idzikowski 1

Anna Tess Gołębiowska

14:57 08-09-2019