Przygotowali opowieść o powstaniu i otrzymali gromkie oklaski

100. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego w Nekli była obchodzona skromnie, ale godnie.

społeczeństwo 20:03 06-01-20190 1

Blisko 100 osób zebrało się w Nekielskim Ośrodku Kultury w niedzielę 6 stycznia, aby zobaczyć montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół w Nekli. Młodzież przybliżyła wydarzenia przed wybuchem powstania, okoliczności rozpoczęcia i udział kompanii nekielskiej w walkach o wyzwolenie Wielkopolski. 

Słowa były przeplatane utworami muzycznymi nawiązującymi do tematyki wojennej. Na zakończenie występu młodych artystów wybrzmiał przebój Marka Grechuty o tytule "Wolność". A chwilę później rozbrzmiały oklaski przy owacji na stojąco.

Wcześniej na mszy świętej o godz. 10.30 został poświęcony sztandar Towarzystwa Powstańców i Wojaków, który został odnowiony z inicjatywy Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego. Pieniądze na sfinansowanie gruntownej renowacji zostały wygospodarowane z gminnego budżetu. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Data uroczystości w Nekli nie była przypadkowa. 9 grudnia 1919 roku nastąpił wymarsz Kompanii Nekielskiej pod dowództwem Zdzisława Beutlera. Tak to wydarzenie opisał Michał Pawełczyk w publikacji "Ziemia nekielska w powstaniu wielkopolskim 1918/1919":

Kompania Nekielska pod dowództwem Zdzisława Beutlera została uroczyście pożegnana przez mieszkańców Nekli, zwłaszcza przez młodzież. Kierownik szkoły Walenty Psuja, który zorganizował pożegnanie, wygłosił okolicznościowe patriotyczne przemówienie. Następnie przemówił ks. dziekan Marcin Manicki, który na końcu przemówienia pobłogosławił powstańców (...) Wręczono powstańcom sztandar poprzednio pokazany młodzieży w szkole, wyhaftowany (przez 3 lata w ukryciu) przez córkę kierownika szkoły, Anielę Psujównę. Po odśpiewaniu pieśni "Kto się w opiekę" następuje wymarsz na dworzec. Pierwszym chorążym był Aleksy Majewski. Na sztandarze widniał napis "Straż Ludowa", stąd bowiem był rodowód oddziału. Na dworcu przemówienie wygłosił dowódca kompanii wice wachmistrz Beutler. Powstańcy byli w wieku do 15 do 40 lat. Stan kompanii wyruszającej z Nekli to najprawdopodobniej ostatecznie 62 szeregowców + 3 podoficerów (niektóre źródła podają liczbę łączną 66 osób, a sam Beutler liczbę tę ocenił na 80 osób).

Kompania nekielska brała udział w walkach o Kcynię i Szubin. Powstańcy uczestniczyli też w przejęciu niemieckiego pociągu pancernego pod Rynarzewem w lutym 1919 roku.

Thumb jagie%c5%82a

Radosław Jagieła

20:03 06-01-2019