Prywatna historia miasta na starej fotografii

Miejskie pejzaże, portrety i obrazy codziennego życia mieszkańców można oglądać na wystawie „Września na starej fotografii” w muzeum regionalnym.

kultura 21:50 28-06-2018 3

Zaprezentowane zdjęcia pochodzą z prywatnych zbiorów mieszkańców miasta. Z rodzinnych archiwów wydobył je Waldemar Grzegorek, wicestarosta wrzesiński (na zdjęciu z synem) z pomocą pasjonata fotografii Piotra Nowaka.

Pomysł na fotograficzny projekt narodził się kilka lat temu. Waldemar Grzegorek postanowił wtedy stworzyć wspólny album mieszkańców miasta. Jego apel o udostępnienie rodzinnych fotografii z Wrześnią spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem. Ludzie przynosili zdjęcia do gabinetu wicestarosty i przesyłali je na specjalnie utworzony facebookowy profil. Udało się zgromadzić ponad 1000 fotografii dokumentujących kilka dekad.

Najstarsze zdjęcia pochodzą z lat 30. XX wieku, najmłodsze z 80. Wystawa doskonale pokazuje jak zmieniała się przestrzeń miejska, ale i sami mieszkańcy.

Jak mówi Waldemar Grzegorek każda fotografia to oddzielna, fascynująca historia, w którą można zagłębiać się bez końca.

Blisko 200 wybranych zdjęć znalazło się w albumie „Września na starej fotografii”, który ukazał się w kwietniu tego roku. Część zbiorów można oglądać w muzeum.

Wernisaż odbył się 28 czerwca. Wśród gości byli mieszkańcy, którzy przekazali swoje zdjęcia do publikacji. Spotkanie w muzeum było dla nich okazją do wspomnień o mieście i życiu, które kiedyś się w nim toczyło. 

Oprócz zdjęć w muzeum można było zobaczyć stare aparaty fotograficzne ze zbiorów Marka Cnotliwego.

Wystawa „Września na starej fotografii” będzie dostępna przez całe lato, a sam album można kupić kontaktując się z muzeum lub Waldemarem Grzegorkiem. 

Thumb go dziewicz2

Joanna Goździewicz

21:50 28-06-2018 3