Projekt Września dopiął swego. Będzie remont altany przy LOK-u

Trochę to trwało, ale wszystko jest już na dobrej drodze. Zabytkowa altana, która znajduje się na terenie dawnego Ogrodu Bractwa Kurkowego zostanie odrestaurowana.

samorząd 20:10 08-01-20190 98

O remont zabiegali działacze Projektu Wrześni. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ. Stowarzyszeniu w sukurs przyszedł Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, który zobowiązał gminę Września do remontu obiektu.

Dzisiaj (8 stycznia) ogłoszono przetarg na wyłonienie wykonawcy. Firmy mogą składać oferty do 22 stycznia. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie planem, to altana, która pochodzi z lat 1920-1924 zostanie odrestaurowana do połowy maja. Kosztorys remontu opiewa na 147 tys. złotych.

Wiceburmistrz Karol Nowak

– Za tę kwotę byśmy wybudowali dwie i jeszcze by wystarczyło na ich otwarcie na bogato – żartował na jednej z ostatnich komisji zastępca burmistrza Karol Nowak.

– Nasze działania przynoszą rezultat i remont altany niebawem zostanie zrealizowany. Cieszy nas również powrót do pierwotnej kolorystyki obiektu. Oby altana przetrwała kolejne 100 lat w swoim miejscu – mówi Damian Staniszewski, prezes Projektu Września, a zarazem Społeczny Konserwator Zabytków (na zdjęciu głównym z lewej). 

Tak będzie wyglądać altana po remoncie 
Ostateczną kwotę remontu określi postępowanie przetargowe 
Altana powstała w latach 1920-1924  

Ankieta

Podoba Ci się pomysł odrestaurowania altany?

Dodajmy, że ratusz opracuje nowy projekt na rewitalizację terenu przy ul. Słowackiego. Ten dotychczasowy przewiduje m.in. budowę fontanny na rogu ul. Słowackiego i Ogrodowej, czterech stołów do gry w szachy, dwóch stołów do gry w tenisa stołowego oraz montaż przyrządów do ćwiczeń. Zapisano w niej też budowę placu zabaw i rzeźby upamiętniającej historię Bractwa Kurkowego.

Wiceprzewodniczący rady Maciej Baranowski

Wiceprzewodniczący rady Maciej Baranowski (Koalicja Obywatelska) obawia się, że jeśli na dawnym terenie LOK-u nie pojawią się kamery, to mieszkańcy nie nacieszą się zbyt długo odrestaurowanym miejscem.

– Bez zabezpieczenia to piękne miejsce stanie się pijalnią piwa, wódy i innych alkoholi. Już dziś jest tam pełno butelek itp. – mówił na jednej z ostatnich komisji M. Baranowski.

Wiceburmistrz Karol Nowak zgodził się z opinią, że monitoring by się przydał. Damian Staniszewski, który od niedawna jest miejskim radnym zapowiada, że o takowy na pewno będzie wnioskować. 

Thumb 64861016 2494978670553670 5517157221407916032 o

Łukasz Różański

20:10 08-01-2019