Problemy z budową bursy przy ul. Wojska Polskiego

Powiat chce zrezygnować z dofinansowania o wartości ponad 2,81 mln zł na budowę nowej bursy przy ul. Wojska Polskiego. Jak twierdzi starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz, korzystnie będzie ją wybudować ze środków własnych (sic!).

samorząd 08:00 26-12-20192 3

Budowa nowej bursy staje się powoli neverending story. Przypomnijmy, że prace budowlane właściwie się rozpoczęły. Powstał głęboki wykop, ale ostatecznie główny wykonawca, firma Medicsystemart, porzucił plac budowy, a starostwo rozwiązało umowę. Kontrakt opiewał na kwotę 2,9 mln zł (95 proc. kosztów pokrywało dofinansowanie). 

Tak miała wyglądać nowa bursa

Kolejny przetarg, ogłoszony 15 października br., pokazał, że tak tanio już nie będzie. Wpłynęły trzy oferty: firma Constructo zaproponowała kwotę 5,34 mln zł, Grinbud 4,82 mln zł, Soliddom 4,49 mln zł. Natomiast powiat był gotowy wydać 2,8 mln zł. W związku z tym, że trzeba byłoby dołożyć prawie drugie tyle, przetarg unieważniono 18 listopada.

Z kolei 16 grudnia starosta Jaśniewicz poinformował radnych, że powiat ze względu na koszty na razie nie będzie realizował tej inwestycji.

– Zobaczymy, jakie będą możliwości finansowe i koszty, bo może okazać się, że docelowo korzystniejsze będzie wybudowanie tego obiektu ze środków własnych. Jeżeli rozstrzygnięcia przetargowe pokazują, że koszt tego jest niewspółmiernie wysoki w stosunku do pierwotnych założeń, to musimy rozważyć, co będzie się nam lepiej opłacało – mówił Dionizy Jaśniewicz

– Jeśli okaże się, że te koszty są dwukrotne, to pytanie, skąd na ten moment wziąć pieniądze i budować, przy założeniu, że 5 lat nie będziemy mogli w żaden komercyjny sposób [obiektu] wykorzystać (przez dofinansowanie unijne –przyp. red.). Może okazać się, że za te środki lepiej wybudować coś innego, gdzie będziemy mogli wykorzystywać obiekt, który nie będzie podlegał pięcioletniej karencji – dodał szef powiatu.

Boisko sportowe przy ZSZ nr 2

Radny Grzegorz Trocha (Aktywny Fyrtel) zaproponował, aby z powstałych w ten sposób „oszczędności” przygotować chociażby projekt budowy boiska sportowego przy ZSZ nr 2. Propozycji nie wprowadzono do budżetu 2020 r.

– Być może w ciągu roku budżetowego – dał nadzieję starosta. 

Thumb ww biernat

Filip Biernat

08:00 26-12-2019