Pożar sadzy w kominie. Interwencja strażaków

Strażacy z Wrześni i Pyzdr interweniowali w środę (15 stycznia) po godz. 22.00 na ul. Szybskiej w Pyzdrach, gdzie doszło do pożaru sadzy w kominie w domu jednorodzinnym.

na sygnale 12:05 17-01-20201 0

- Po przybyciu strażaków na miejsce zdarzenia mieszkańcy znajdowali się na zewnątrz obiektu. Działania rozpoczęto od wygaszenia paleniska pieca centralnego ogrzewania oraz ugaszania palącej się sadzy przy użyciu piasku. Dodatkowo sprawdzono dom kamerą termowizyjną oraz detektorem tlenku węgla - informuje mł. bryg. Zbigniew Rzemyszkiewicz, rzecznik prasowy KP PSP we Wrześni. 

Działania zakończyły się około godz. 23.25

Fot. OSP Pyzdry

Według strażaków pożary sadzy często spowodowane są zaniedbaniami przez użytkowników kominów. Podstawowym i najważniejszym błędem jest brak czyszczenia przewodów dymowych oraz palenie w piecu śmieciami i mokrym drewnem.

Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym. Wysoka temperatura lub ogień wydobywający się ze szczelin komina może doprowadzić do zapalenia się materiałów otaczających przewód kominowy.

Gdy już dojdzie do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym w pierwszej kolejności musimy zaalarmować straż pożarną a następnie wygasić palenisko. Pamiętajmy o zamknięciu dopływu powietrza do pieca zarówno od dołu jak i od góry. Sprawdzajmy na całej długości przewód kominowy czy nie występują pęknięcia. Ważne żeby do palącego komina nie wlewać wody. Z jednego litra wody powstaje, aż 1700 litrów pary co niestety może doprowadzić do popękania przewodu, a nawet jego rozerwania.

Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza, aby wyczyścił przewód i sprawdził jego stan techniczny. Należy pamiętać, iż przez nieszczelne przewody mogą wydobywać się gazy spalinowe i niewyczuwalny tlenek węgla.

Thumb grobelny 1

Sławomir Grobelny

12:05 17-01-2020