Powstanie megabursa powiatowa. Pierwszy krok to formalna likwidacja internatu ZSTiO

Powiat wrzesiński chce powołać do życia megabursę, w której będzie mogło przebywać łącznie ok. 250 osób. Nowa placówka ma obsługiwać stare i nowe placówki oświatowe.

oświata 15:52 12-02-20192 10

Dzisiaj 12 lutego prawą zajmowała się Komisja Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki Rady Powiatu Wrzesińskiego. Otwarcie nowej placówki planowane jest na wrzesień bieżącego roku. Megabursa będzie składała się z trzech części: dwóch burs przy ul. Słowackiego i dopiero budowanej przy ul. Wojska Polskiego oraz internatu ZSTiO, który zostanie przekształcony w bursę.

Megabursa będzie zapleczem dla Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach, Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej oraz szkół powiatowych.

Na sesji, która odbędzie się 14 lutego rada powiatu podejmie decyzję o zamiarze likwidacji internatu ZSTiO. To pierwszy formalny krok do powołania megabursy.

– Planowane jest powołanie jednej jednostki, która będzie zarządzała bursami. Ale w pierwszej kolejności musimy formalnie zlikwidować internat ZSTiO, aby następnie włączyć go do nowej placówki. Zmieni się forma prawna, która ułatwi kierowanie tymi jednostkami – mówiła Katarzyna Starzyńska, p.o naczelnika wydziału oświaty Starostwa Powiatowego we Wrześni.

– Jest to zabieg formalny, ale w istocie w funkcjonowaniu internatu ZSTiO nic się nie zmieni. Nadal będzie w tym samym miejscu, tylko rozszerzamy możliwości, że oprócz młodzieży będą mogły tam przebywać także osoby dorosłe. Jest to związane z tym, że remontujemy dwie następne bursy, a dokładniej jedna jest remontowana przy ul. Słowackiego, druga będzie budowana od podstaw przy ul. Wojska Polskiego. To w sumie to dodatkowe ok. 100 miejsc pobytowych. W nowym projekcie dotyczącym kształcenia zawodowego chcemy tymi obiektami zarządzać pod jednym kierownictwem, a więc trzy bursy, w tym dzisiejszy internat ZSTiO – wyjaśniał z kolei starosta Dionizy Jaśniewicz (Samorządny Powiat).

Ankieta

Czy twoim zdaniem stworzenie megabursy jest dobrym pomysłem?

Remont bursy przy ul. Słowackiego ma zakończyć się do końca marca. Natomiast budowa bursy przy ul. Wojska Polskiego (przy warsztatach) ma rozpocząć się na dniach. Wznoszenie budynku potrwa mniej więcej rok.

Thumb ww biernat

Filip Biernat

15:52 12-02-2019