Powstańcza makieta ma nowy „dom”. Jest nim szkoła przy Koszarowej

Makieta koszar z czasów Powstania Wielkopolskiego wykonana przez Stowarzyszenie Freelab trafiła do Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 przy ul. Koszarowej we Wrześni. 

oświata 20:54 10-04-20190 4

Makieta powstała podczas warsztatów Twórcza Historia. Stworzono ją na podstawie starych pocztówek udostępnionych przez Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich.

Makieta pokazuje, jak wyglądało sto lat temu miejsce, gdzie rozpoczęło się i jednocześnie zakończyło Powstanie Wielkopolskie we Wrześni. 

W skali 1:100 odwzorowano zabudowania koszar wraz z nieistniejącą już wieżą ciśnień. Twórcy wiernie oddali szczegóły architektoniczne budynku – fakturę każdej cegły i dachówki. Poszczególne elementy były projektowane w programie graficznym, a następnie drukowane na drukarce 3D.

Nad makietą pracowało w sumie 21 osób. Do tworzenia jej stowarzyszenie zaprosiło m.in. młodzież z wrzesińskich szkół średnich.

Oficjalna prezentacja pracy odbyła się 3 kwietnia w pracowni stowarzyszenia przy ul. Mickiewicza.

– Prace nieco się opóźniły przez awarię sprzętu, ale jesteśmy szczęśliwi, że udało nam się doprowadzić projekt do końca. Dziś czujemy zadowolenie z efektów – mówił Piotr Duszyński ze stowarzyszenia Freelab Września podczas prezentacji.

Zainteresowanie makietą wyraziło kilka instytucji publicznych. Praca trafiła w końcu do ZSZ nr 2. 

Nasza makieta trafiła już do nowego "domu", do Zespołu Szkół Zawodowych nr 2, czyli miejsca, w którym wszystko się zaczęło. Mamy nadzieję, że przysłuży się do prezentowania kolejnym pokoleniom historii miejsca, w którym się znajduje, i że będzie cieszyć oko osób ją oglądających. Może, któraś z tych osób zada pytanie gdzie i jak to powstało? – napisali członkowie Freelabu na swoim facebookowym profilu.

Praca powstała dzięki grantowi, który stowarzyszenie otrzymało od fundacji banku Santander. Celem projektu było wykorzystanie nowoczesnych technologii do promowania wiedzy o historii naszego regionu, szczególniej tej związanej ze zwycięskim Powstaniem z 1918 roku.

Obecnie Freelab pracuje już nad nowym projektem, którym będzie mobilny pawilon wystawowy. – Zostanie on zaprezentowany podczas pikniku naukowego, który odbędzie się 11 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie. Mamy już projekt. Przed nami etap fabrykacji – relacjonuje Piotr Duszyński.

Pawilon będzie wykorzystywany przez stowarzyszenie podczas plenerowych imprez edukacyjnych.

Thumb go dziewicz2

Joanna Goździewicz

20:54 10-04-2019