Powstaje film o „Eryku” Zjeżdżałce, fotografie z Wrześni, który wszedł do historii polskiej sztuki

25 lipca 2008 zmarł Ireneusz Zjeżdżałka, który dla kultury we Wrześni na przełomie XX/XXI wieku zrobił chyba najwięcej. Z okazji 10. rocznicy śmierci Jego przyjaciele z „Wiadomości Wrzesińskich” postanowili nagrać film dokumentalny o Jego życiu i twórczości.

kultura 15:09 27-06-2018 16
Przed blokiem, w którym mieszkał Eryk, Słowackiego 3, wspólne lata z muzyką i nie tylko wspomina Bartek Myszkiewicz. Okazało się, że Eryk i Bartek znali się od przedszkola, od 3 roku życia. Wiele lat później współtworzyli zespoły „Szkorbut” (gdy grali szanty), „Wielką Bidę” (gdy grali bluesa) lub „Gnój jak chój” (gdy grali punka, z nieśmiertelnym przebojem „Masarnia w Sokołowie”)

Film ma być oparty na wspomnieniach ludzi, którzy przyjaźnili się z Erykiem, pracowali z Nim w różnych okresach Jego życia, byli mu bliscy w sensie artystycznym i innym. Pomysłodawcą, scenarzystą i reżyserem jest niżej podpisany, zdjęcia i dźwięk oraz montaż to domena Krzysztofa Liberkowskiego i Tomasza Kopruckiego. Do obsadzenia jest jeszcze opracowanie muzyczne i głos lektora, chociaż jest już pewien kandydat. 

Premiera filmu planowana jest na 14 października br. podczas wernisażu monograficznej wystawy poświęconej życiu i twórczości Eryka w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich, która jest jedną z głównych wystaw w ramach Festiwalu Fotograficznego Moja Wielkopolska im. Ireneusza Zjeżdżałki, organizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. 

W tym dniu w Muzeum, oprócz wernisażu wystawy i premiery filmu,  odbędzie się również sympozjum naukowe poświęcone ocenie twórczości Zjeżdżałki dla fotografii polskiej, a wykład wprowadzający wygłosi dr Krzysztof Jurecki z Łodzi.

Ireneusz Zjeżdżałka, z cyklu „Bez atelier” z 2001, czyli fotografie dzieci wrzesińskich w sto lat po strajku dzieci wrzesińskich
Ireneusz Zjeżdżałka, z cyklu „Bez atelier” z 2001; cykl ten był elementem własnych, prywatnych obchodów 100-lecia strajku przez Grupę Twórczą Wrześnica (Śliwczyński – Zjeżdżałka)

Ankieta

Dokonania którego z nieżyjących artystów rodem z Ziemi Wrzesińskiej cenię najbardziej?

Ankieta

Czy we Wrześni powinna powstać ulica Ireneusza Zjeżdżałki?

Thumb img035

Waldemar Śliwczyński

15:09 27-06-2018 16