Powrót zwycięzców i okrucieństwo Michała Ogórka na wrzesińskim dyktandzie

Zeszłoroczny główny zwycięzca znów najlepszy, a w kategorii wrześnian podium raz jeszcze dla „WW”. Wyniki dyktanda nie zaskoczyły, ale gość specjalny już tak. Michał Ogórek przyznał się do okrucieństwa wobec polskich wodzów.

kultura 20:50 18-10-20190 14

Siedemnasta edycja dyktanda stworzonego przez Marię Piotrowską odbyła się dziś, 18 października, w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza. W wydarzeniu organizowanym przez Stowarzyszenie Twórczości Teatralnej „Akt” pod wodzą Krzysztofa Marka Nowaka wzięło udział około stu osób, z czego zdecydowaną większość stanowiły osoby spoza Wrześni.

Autorem dyktanda kolejny już raz był ceniony językoznawca prof. Andrzej Markowski, który również sam je podyktował. Tekst pozbawiony był tytułu. Nestor języka polskiego z rozbrajającą szczerością przyznał, że tytuł nie zmieścił mu się na jednej kartce.

Profesor Andrzej Markowski

Dyktando nawiązywało do romantycznych epizodów z życia marszałka Józefa Piłsudskiego, co było ukłonem w stronę drugiego gościa wrzesińskiej imprezy, Michała Ogórka. Znany dziennikarz, pisarz i satyryk pojawił się w ramach Wrzesińskiego Kalejdoskopu Literackiego organizowanego przez miejską bibliotekę publiczną. Wziął też udział w pisaniu.

Wspomniany Piłsudski jest jedną z postaci odbrązowionych w najnowszej książce M. Ogórka zatytułowanej „Sto lat! Jak w ostatnim stuleciu czciliśmy przywódców”. Rozmowę wokół tej książki przeprowadził Tomasz Małecki, redaktor naczelny „Głosu Powiatu Średzkiego”, były wicenaczelny „Wiadomości Wrzesińskich”.

Michał Ogórek i Tomasz Małecki

Od razu po spotkaniu ogłoszono wyniki i wręczono nagrody. Obecna dziennikarka naszego tygodnika, Anna Tess Gołębiowska-Kmieciak, znów zdobyła podium w kategorii wrześnian. Rok temu była pierwsza, w tym roku – druga. Zwyciężyła Klara Skrzypczyk, dziennikarka „Przeglądu Powiatowego”. W kategorii uczniów najlepszy okazał się Damian Błaszka z LO im. Sienkiewicza, a w głównej kategorii otwartej najmniej błędów popełnił Tomasz Malarz z Krakowa, zeszłoroczny zwycięzca.

Tomasz Malarz (z prawej) znów "pozamiatał". Obok Jakub Wasilewski
Wśród wrześnian najlepsze były panie. Od lewej: B. Filpczak, A.T. Gołębiowska-Kmieciak, K. Skrzypczyk
Damian Błaszka z burmistrzem Tomaszem Kałużnym, który wręczał nagrody

Poniżej więcej zdjęć i pełne wyniki. Szerzej o dyktandzie napiszemy w najbliższym wydaniu „WW”. Znajdzie się tam również rozmowa z Michałem Ogórkiem, w której m.in. poprosiliśmy go o wskazanie najbardziej obiektywnych polskich mediów.

Kategoria otwarta:

I – Tomasz Malarz

II – Jakub Wasilewski

III – Stanisław Gajos

Kategoria wrześnian:

I – Klara Skrzypczyk

II – Anna Tess Gołębiowska-Kmieciak

III – Bogna Filipczak

Kategoria uczniowska:

I – Damian Błaszka

II – Kamila Miedzińska

III – Urszula Miedzińska

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

20:50 18-10-2019