Postawiono krzyż w miejscu tragicznego wypadku w Pyzdrach

Na skrzyżowaniu ulic Polnej i Szybskiej w Pyzdrach stanął krzyż z zawieszonym motocyklowym kaskiem upamiętniający tragiczny wypadek z 9 października, w którym zginął młody policjant.

aktualności 21:36 22-10-2017 20

Krzyże stawiane są przez bliskich ofiar wypadków, są różne: jedne zadbane, inne już zapomniane, zniszczone przez czas. W rocznicę wypadku, w dniach imienin ofiar, urodzin i bez okazji w ciągu roku rodzina, znajomi palą znicze.

Czy można odmawiać im takiej formy upamiętnienia tragicznie zaginionych? Przydrożne krzyże są wyrazem ludzkiej pamięci o zaginionej tragicznie osobie.

Opinie w tej kwestii są jednak podzielone.

– W niejednym przypadku stawianie krzyża na miejscu wypadku stało się po prostu przyzwyczajeniem – skoro inni tak robią, to i ja muszę tak zrobić. Należy uczynić to samo – ocenia ks. Janusz Królikowski, teolog, inicjator budowy Pomnika Ofiar Wypadków Drogowych i Centrum Pomocy Poszkodowanym z sanktuarium Karoliny Kózkówny w Zabawie, w diecezji tarnowskiej.

Krzyż postawiony przy drodze na ogół nie spełnia we właściwym znaczeniu nadawanych mu funkcji.

– Dla wierzącego krzyż powinien być przedmiotem czci, a nie przedmiotem bezmyślnie stawianym w mało odpowiednich miejscach, gdzie nawet samo zadbanie o niego jest dalece utrudnione – spostrzega ks. Królikowski. Postawiony krzyż nie łagodzi doznanej tragedii, ale stale ją przypomina, bez możliwości jej wewnętrznego przyjęcia i przeżycia. Zmierzenie się z tragedią ma wymiar przede wszystkim duchowy – przypomina ks. Królikowski. 

Krzyże przy drogach, na chodnikach blisko prywatnych posesji i domów, w miejscach rekreacji stale przypominają właścicielom tych budynków o przykrym zdarzeniu, z którym nie mają związku .

Ankieta

Stawianie krzyży w miejscu wypadku (przy drodze) to :

Thumb grobelny   1

Sławomir Grobelny

21:36 22-10-2017 20