Pomnik w swojej materialnej postaci nie jest świętością

„Sentymentalność... której, na nieszczęście, każdy z nas mniej albo więcej ulega, a która już nam tyle złego narobiła...”. Uważny czytelnik powieści „Nad Niemnem” pamięta dyskusję nad możliwością sprzedaży świętego dla pamięci mieszkańców Korczyna lasu, gdzie usypano powstańczą mogiłę.

Moim zdaniem 13:25 28-11-20205 19

Tylko zadeklarowani cynicy, żądający natychmiastowego uregulowania długów, taką możliwość przywoływali, szydząc z wietrzejącej już wówczas „sentymentalności”. Dziś powieść Orzeszkowej nie porusza sumień. Jednak potrafi wzmóc zwykłą wrażliwość, gdy docierają informacje o tym, co naprawdę dzieje się we Wrześni. Skwer z pomnikiem 68. Pułku Piechoty ma iść pod młotek! I nieważne już, czy to informacja do końca prawdziwa. Ważne, że takie zdarzenie w ogóle jest możliwe, że przed laty, gdy pomnik powstawał, do takiej sytuacji dopuszczono.

W swej materialnej postaci pomnik świętością nie jest, jednak święta jest historyczna pamięć, tylokrotnie przywoływana podczas odbywających się tam patriotycznych uroczystości. W czasach legitymizowania się wielopostaciowego cynizmu rzucanie przed wieprze kolejnych pereł chluby nie przyniesie, a za to zafunduje nam zgliszcza...

Mirosław Jadryszak

nauczyciel, pasjonat fotografii i filmu

Thumb ww biernat

Filip Biernat

13:25 28-11-2020