Pomagajmy bezpiecznie. Sąsiedzki poradnik grupy „Widzialna Ręka Września”

Jak bezpiecznie pomagać osobom starszym i przebywającym na kwarantannie? Administratorki grupy „Widzialna Ręka Września” przygotowały krótki poradnik.

zdrowie 16:12 16-03-20201 0

Internetowe apele o sąsiedzką solidarność w czasie pandemii spotykają się z bardzo pozytywnym odzewem. Wiele osób deklaruje pomoc seniorom, najbardziej narażonym na zakażenie koronawirusem wywołującym chorobę COVID-19. Wsparcie oferowane jest też odbywającym kwarantannę.

W całej Polsce na Facebooku tworzone są samopomocowe grupy lokalne o nazwie „Widzialna Ręka".Ludzie zgłaszają w nich gotowość do zrobienia zakupów, wykupienia leków czy wyprowadzenia psa osobom, które nie mogą wychodzić z domu. Pojawiają się jednak pytania jak zadbać przy tym o bezpieczeństwo.

Wrzesińska grupa przygotowała krótki poradnik dotyczący zakupów oraz opieki nad zwierzętami. Poniżej porady przygotowane przez Martę Nizio i Sylwię Wojtysiak przy współpracy Joanny Hyżorek oraz osób, które już pomagają.

KRÓTKI PORADNIK JAK POMAGAĆ: (wpis Marty Nizio)

1. Zapytaj czy dana osoba przebywa w kwarantannie przymusowej z uwagi na nadzór epidemiczny czy z obawy o własne bezpieczeństwo /brak możliwości wyjścia z domu z innych względów. Masz prawo to wiedzieć.

2. Jeśli osoba jest w przymusowej kwarantannie z uwagi na możliwy kontakt z kimś chorym podwójnie zadbaj o swoje bezpieczeństwo! Nie proponuj drobnych napraw, czynności wymagających kontaktu bezpośredniego i wchodzenia do mieszkania, a przynajmniej przebywania w nim dłużej niż 5 minut. Ogranicz kontakt bezpośredni, korzystaj z rękawiczek i maseczki. Możesz ją zrobić samodzielnie, tak tu: https://www.facebook.com/watch/?v=21722250297416 

(Pamiętaj: chodzi o ochronę ust i nosa przed dotykaniem rękoma, bo przed aspiracją wirusa chronią tylko maski ze specjalnymi filtrami!)

3. Zakupy zostaw pod drzwiami mieszkania, nie wchodź jeśli nie ma takiej potrzeby.

4. Lista zakupów:

• poproś aby została przygotowana na spokojnie. Robienie tego na szybko sprawi, że zapominamy o połowie najpotrzebniejszych rzeczy.

• najlepiej zaplanować posiłki na 3-4 kolejne dni. Następnie sprawdzamy co mamy, czego nam brakuje.

• są osoby, które nigdy nie tworzą list bo wchodząc do sklepu z automatu wiedzą co potrzebują. Gdy ja jestem chora i wysyłam na szybko po zakupy narzeczonego, to wyobrażam sobie jak przechodzę przez Biedronkę i po kolei spisuję co bym wzięła gdybym była tam sama. Może taki sposób się komuś przyda.

• lista powinna być możliwie jak najdokładniejsza:

produkt/ rodzaj/ marka/ ilość np. jogurt owocowy Jogobella kubeczek 100 ml/ kasza jęcznienna Cenos 200 g i ewentualne zamienniki. 

Nie będziecie musieli dzwonić co chwilę z pytaniami.

• określ kwotę do jakiej robisz zakupy!

5. Listę przekaż SMS-em, przez Whatsapp lub Messengera. Unikaj karteczek. Jeśli dotyczy to osoby starszej, nie mającej dostępu do komunikatorów poproś, by zostawiła karteczkę na podłodze na klatce schodowej, następnie weź ją przez rękawiczki do jednorazowego woreczka śniadaniowego. Zawiąż, a po zakupach wyrzuć zawiniątko do śmieci.

6. Rozliczaj się przelewem. Tutaj znów, jeśli dotyczy to osoby starszej z którą musisz rozliczyć się gotówkowo, a nie możesz/nie chcesz poczekać poproś, aby odliczoną kwotę uszykowała w woreczku na podłodze, przy użyciu rękawiczek i innego woreczka weź zawiniątko ze sobą. Odłóż na kilka dni. Różne badania podają różne informacje: wirusy mogą mieć zdolność do zarażania od dwóch godzin do dziewięciu dni, jeśli występują na powierzchni poza ciałem żywiciela.

7. Podczas kwarantanny należy pamiętać o przyjmowaniu przepisywanych leków. Pamiętając o tym warto upoważnić kogoś do odbioru leków wypisanych na e-recepcie. Starsze osoby mogą potrzebować z tym pomocy, zapytajcie czy nie trzeba im tego ogarnąć.

8. Uczulajcie znajomych staruszków, żeby płacili dopiero za przyniesione zakupy i korzystali z pomocy osób, które znają lub które są w stanie sprawdzić, zaoferujcie swoją pomoc w tym temacie np. macie dziadków mieszkających daleko, nie możecie ich odwiedzić, ale możecie sprawdzić np.z ich posterunkowym/sąsiadem czy taka osoba faktycznie mieszka w klatce obok lub jest zweryfikowanym ochotnikiem. Możecie zapisać się do grupy w mieście, w którym mieszkają Wasi dziadkowie lub inni bliscy wymagający pomocy.

Opieka na zwierzętami (wpis Sylwii Wojtysiak):

Opieka zastępcza nad zwierzakami jest ważna, gdy:

1. ktoś przebywa na obowiązkowej kwarantannie, mieszka w miejscu, gdzie nie ma własnego ogródka, a wychodząc musiałby mieć kontakt z klamkami, drzwiami, poręczami lub mógłby spotkać sąsiada lub sąsiadkę.

2. Gdy ktoś nagle musi udać się do szpitala, a nie ma komu pozostawić psa.

3. Lub gdy ktoś ma objawy infekcji i nie chce ryzykować rozwinięcia objawów.

Zalecamy szczególną ostrożność: smycz bierzemy tylko przez rękawiczki, raczej unikamy kontaktu z psem.

Unikamy kontaktu z właścicielami zwierzaka. Nie wchodzimy do domu.

Jeżeli ktoś ma z Was ma pomysły na skuteczne sposoby pomocy, porady, sugestie może napisać: TUTAJ.

Przypominamy też o ogólnych zaleceniach dotyczących profilaktyki:

Thumb go dziewicz2

Joanna Goździewicz

16:12 16-03-2020