Polki i Polacy nie dadzą się stłamsić

Ograniczenie swobód obywatelskich nareszcie spotyka się z niezgodą. Protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego traktować należy szeroko, jako przejaw buntu wobec ograniczania wolności i swobód obywatelskich Polek i Polaków. 

Moim zdaniem 19:00 01-11-202032 44

Niedzielny marsz, który we Wrześni, jak w wielu innych miastach, zgromadził tłumy ludzi, świadczy o tym, że obywatelki i obywatele ocenili, że sytuacja posunęła się zbyt daleko. I że dalsze narzucanie rozwiązań tworzonych przez totalne instytucje nie będzie akceptowane. Amerykański socjolog Erving Goffman opisywał typ instytucji totalnych już w połowie XX wieku: unifikują one ludzi, upodabniają ich do siebie (także strojem), zabierają im tożsamość (np. nadają nowe imiona), decydują za nich o porządku dnia (i całego życia) i decydują o sposobie oraz możliwościach zaspokajania potrzeb. 

Takie instytucje nie znoszą sprzeciwu, nie dopuszczają dyskusji ani krytyki. Eliminują tych, którzy się nie podporządkują. Autorytarne rządy także wpisują się w charakterystykę instytucji totalnych. Polki i Polacy jednak nie dadzą się tak stłamsić – nasza historia jest tego dowodem.  

Hanna Mamzer

członkini stowarzyszenia Czysta Nekla

Thumb ww biernat

Filip Biernat

19:00 01-11-2020