Policja ostrzega przed fałszywymi kupującymi na OLX

Funkcjonariusze policji ostrzegają przed oszustami, którzy podszywają się pod usługę płatności w serwisie ogłoszeniowym OLX

na sygnale 13:03 18-02-20211 1

Przygotowany schemat działania sprawców wcielających się w rolę kupującego w założeniu jest bardzo prosty. 

– Pierwszym krokiem jest nawiązanie kontaktu za pośrednictwem różnych komunikatorów ze sprzedającym i zadanie kilku pytań co do interesującego go przedmiotu – mówi Adam Wojciński, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji we Wrześni.

Kiedy rozmowa zaczyna zmierzać do kwestii uiszczenia opłaty za towar, pojawia się przygotowana forma płatności za pośrednictwem OLX. Kupujący wysyła link o dokonanej już płatności i prosi o wejście w rzekome potwierdzenie. I tutaj powinniśmy wykazać się czujnością.

Co się dzieje dalej:

– klikasz i trafiasz na stronę łudząco podobną do strony OLX. Na stronie jest formularz z prośbą o podanie danych Twojej karty i stan Twojego konta. Wypełniasz formularz. „Oszust ma już prawie wszystko żeby Cię okraść”;

– przychodzi do Ciebie SMS z banku, z kodem do autoryzacji. Ty nie czytasz go uważnie i wpisujesz kod do formularza. W SMS-ie napisaliśmy, że autoryzujesz dodanie Twojej karty do Google Pay lub Apple Pay. „Oszust Cię okrada. Płaci Twoją kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca nią gotówkę w bankomacie”.

Koniec. Twoje konto jest PUSTE. Jak uniknąć oszustwa:

– czytaj SMS-y od banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz;

– poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich.

Gdy korzystasz z portali aukcyjnych:

– miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów;

– rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger. Zobacz instrukcje płatności z OLX.

Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Zobacz poradnik OLX.

Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

Jesteś ofiarą oszusta:

– koniecznie skontaktuj się ze swoim bankiem przez infolinię.

– możesz od ręki zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku. Karta w ten sposób przestanie działać również w Google Pay i Apple Pay.

Apelujemy, aby nie korzystać z linków, które przychodzą w wiadomościach, że już zapłacił za Twój przedmiot i prosi o wejście w link do rzekomego potwierdzenia Płatności OLX – UWAŻAJ!!! To na pewno jest oszustwo. Szczególnie, gdy wiadomość otrzymałeś poza OLX, np. w komunikatorze WhatsApp czy Messenger.
Thumb 64861016 2494978670553670 5517157221407916032 o

Łukasz Różański

13:03 18-02-2021