Pokraczny powiat

Pokraczny twór samorządowo-rządowy, jakim jest powiat wrzesiński, obchodzi w tym roku 20-lecie sanacji (relacja z obchodów na stronie 19.).

Moim zdaniem 12:02 08-03-20192 3

Z tej pokraki reformy samorządowej z 1998 r. wrześnianom udało się wydusić się całkiem sporo. Przede wszystkim mamy na wysokim poziomie szkoły średnie, zarówno jeśli chodzi o infrastrukturę, jak i wyniki nauczania. Doczekaliśmy się szpitala na miarę XXI wieku. Tylko właśnie na tle szpitala najbardziej widać, jaką pokraką jest powiat.

Niby szpital należy do lokalnej społeczności, ale leczenie finansuje wiecznie niedofinansowany rządowy NFZ. Niestety, kolejny rząd nie potrafi poradzić sobie ze służbą zdrowia, dlatego ten nasz szpitalny wersal kompletnie nie pasuje do państwa z dykty i paździerza. Natomiast kompletną porażką są dziurawe drogi powiatowe, dla których przez 20 lat nie wymyślono „programu”, a obecne władze powiatu ciągle bagatelizują problem.

Kabaretowo wygląda zwierzchnictwo starosty nad „siłami zbrojnymi” – policją i strażą pożarną – oraz różne nadzory, np. nad stowarzyszeniami. Widać wyraźnie, że ustawodawca zostawił tutaj staropolskie ozdobniki. Tylko po co?

Filip Biernat

dziennikarz „Wiadomości Wrzesińskich”

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

12:02 08-03-2019