Pogotowie odmawiało wyjazdów do zmarłych. Teraz już nie ma z tym problemu

Powiat wrzesiński dołączył do listy samorządów, które mają koronerów, czyli lekarzy do wystawiania aktów zgonów. O potrzebie ich powołania wnioskował do władz starostwa szef wrzesińskiej prokuratury rejonowej Krzysztof Helik.

samorząd 13:13 25-01-2018 31

Prokurator swój wniosek poparł wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Jak mówi, zdarzały się przypadki, że dyspozytor pogotowia nie chciał wysłać karetki np. do znalezionej w domu martwej osoby bądź był utrudniony kontakt z lekarzem rodzinnym. 

Helik zauważa również, że w zespołach pogotowia coraz częściej są sami ratownicy, którzy nie mogą wypisać karty zgonu. Tym samym trzeba było uruchamiać całą śledczą machinę, aby wykluczyć udział w śmierci osób trzecich. Działo się tak nawet wtedy, gdy można było przypuszczać, że zgon nastąpił z przyczyn naturalnych.

– Nieraz rozmawiając z rodziną zmarłej osoby, słyszałem, że oględziny ciała czy sekcja nie jest potrzebna. Ale odpowiednie procedury należało wdrożyć – mówi Krzysztof Helik, szef wrzesińskiej prokuratury.

Od kilku tygodni procedura jest prosta. Jeżeli zostanie znaleziona martwa osoba i nie będzie lekarza uprawnionego do stwierdzenia zgonu, policjanci przekażą stosowną informację koronerowi. To on podejmie decyzję, czy trzeba angażować w sprawę prokuraturę. Jeśli nie będzie takiej potrzeby, wypisze akt zgonu i rodzina zmarłego będzie mogła przystąpić do pochówku.

– Do świadczenia takiej usługi uprawnionych jest 9 osób. Są to lekarze medycyny sądowej, którzy zamiennie pełnią dyżur telefoniczny. Jednorazowy koszt usługi to 700 złotych – mówi Joanna Musiałkiewicz ze Starostwa Powiatowego we Wrześni.

– Cieszę się i dziękuję panu staroście Dionizemu Jaśniewiczowi, że przychylił się do mojego wniosku – mówi prokurator Helik. Jak zauważa, instytucja koronera dobrze sprawdza się w powiecie poznańskim. – Przypuszczam, że z czasem podobne rozwiązania zostaną wprowadzone w innych, ościennych powiatach – dodaje śledczy.

Thumb 20170528 165212

Łukasz Różański

13:13 25-01-2018 31