Podwyżka opłat za śmieci w gminie Kołaczkowo stała się faktem

Od 1 maja opłaty za śmieci w gminie Kołaczkowo wzrosną o 80 proc. Mieszkańcy zamiast 10 zł będą płaciły 18 zł od osoby.

samorząd 19:35 30-03-20202 23

30 marca nowe stawki zatwierdziła Rada Gminy w Kołaczkowie – 13 głosów za, przy jednym przeciwnym i jednym wstrzymującym się. Rada gminy musiała poddać się dyktatowi firm, które zajmują się odbiorem i przerobem śmieci. Najpierw na początku roku Zakład Gospodarowania Odpadami w Lulkowie podwyższył cennik za przyjęcie odpadów. 

W konsekwencji firma Iglespol – w nowym przetargu – podniosła ceny za wywóz śmieci z posesji w gminie Kołaczkowo. Karty rozdają kartele, a radę gminy nie dopuszczono do tego stolika. Radny Jerzy Woś (komitet własny) zauważył, że coś tutaj nie gra, bo gmina Kołaczkowo jest przecież udziałowcem Lulkowa.

– Jestem oburzony sytuacją taką, że panowie prezesi sortowni, do których trafiają nasze śmieci, robią sobie co chcą z tymi stawkami, w niektórych pozycjach one podrożały o 300 proc. Pytam – jaki wpływ mamy jako udziałowiec na cenę, którą nam pan prezes proponuje – okazuje się, że żadnego. I to jest niedobre. Mieszkańcy są oburzeni, ponieważ 80 proc. jest to dużo. W rodzinach gdzie jest kilka osób będą to duże koszty. Co zrobić, żeby zmienić sytuację? Ustawa miała gwarantować czystość na terenie, gmin, powiatów i województw, a okazuje się, że śmieci nadal leżą w lesie i rowach, a więc ustawa swojego zadania nie spełniła – mówił Jerzy Woś.

Rada gminy podjęła także kilka innych ważnych decyzji. O tym w piątkowym wydaniu "Wiadomości Wrzesińskich".

Przypominamy, że dostępny jest już nowy numer „WW” w postaci cyfrowe

Thumb ww biernat

Filip Biernat

19:35 30-03-2020