Poczucie ładu

Zamęt - nie tylko pojęciowy, ale także w sferze wartości. Młody ksiądz ośmiela się skorzystać z oczywistego prawa do wolności słowa. I awantura gotowa. 

Moim zdaniem 14:20 08-11-201983 37

Ksiądz zapewne poradzi sobie z hałaśliwą falą potępień, przełknie gorzką pigułkę reprymendy otrzymanej od przełożonych, przypiłuje ostre pazurki „niepoprawnych” poglądów i sprawa naturalną koleją rzeczy przyschnie. Ale co z tego wszystkiego pozostanie w głowach młodych ludzi, którzy z całą uwagą sprawie się przyglądają? 

Trudno bronić idei jednolitego przekazu, jaki do tych głów winien trafiać, bo różnorodność otaczającej nas rzeczywistości wyraźnie by się z tym kłóciła. Trudno też skazywać młodzież na jałowość ocen tego, co się wokół nas dzieje, bo bardzo szybko przerodzą się one we własną karykaturę. Ale też trudno jest spokojnie patrzeć, gdy sprzeczne i niespójne komunikaty, zamiast cokolwiek objaśniać, burzą poczucie ładu. 

Właściwie nie ma już dziś instytucji, która zapewniałaby młodzieży porządek myśli, za to coraz silniejsze rozchwianie światopoglądowe wytycza ścieżkę bezradności – i samej młodzieży, i tych, którzy winni ją kształtować. Co tu gadać, ciężkie czasy idą... 

Mirosław Jadryszak

nauczyciel, pasjonat fotografii i filmu

Thumb ww biernat

Filip Biernat

14:20 08-11-2019