Pochwała dla Wrześni ze strony Ministerstwa Cyfryzacji w rozmowie o nowej epoce

Wanda Buk (na zdj.), podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, wyraziła uznanie dla wrzesińskiego samorządu w ciekawym wywiadzie dla Wirtualnej Polski.

samorząd 15:38 30-01-20190 2

Rozmowa z panią podsekretarz ukazała się na Wp.pl dzisiaj, w środę 30 stycznia. Wywiad jest poświęcony nowej sieci telekomunikacyjnej 5G, która ma umożliwić rewolucję technologiczną na całym świecie, także w Polsce.

Jak wyjaśnia W. Buk, sieć 5G, dzięki znacznie większej pojemności i lepszym parametrom transferu danych, zmieni naszą codzienną rzeczywistość. W rozmowie padają takie przykłady postępu jak telemedycyna z operacjami wykonywanymi na odległość, inteligentne rolnictwo oparte o czujniki na polu analizujące skład i nawodnienie gleby oraz tzw. Smart Cities, czyli inteligentne miasta z tysiącami czujników – parkowania, natężenia ruchu, czystości powietrza, stacji pogodowych i wielu innych rodzajów.

Słowem, dzięki sieci 5G wszystko ma się stać jeszcze bardziej zautomatyzowane i zintegrowane, ma nastać tzw. Internet of Things, internet rzeczy.

Wątek wrzesiński pojawia się w wywiadzie przy pytaniu o rolę samorządów w upowszechnianiu wszystkich tych nowych technologii.

Znam przypadki samorządowców, którzy uważają, że szybki internet nie jest w ogóle potrzebny i np. dołożenie do nowej drogi kilku złotych na pas techniczny wydaje im się niecelowe. To kuriozalne, archaiczne podejście. Najlepiej pokazuje to przykład fabryki Volkswagena we Wrześni. (…) Jednym z wymogów inwestora było podłączenie do internetu światłowodowego, którego wtedy w okolicy Wrześni nie było. Inwestor rozważał więc przeniesienie inwestycji do Szczecina. Tylko dzięki lokalnym włodarzom, którzy zadbali o budowę sieci, dziś mieszkańcy okolic Wrześni cieszą już ponad dwoma tysiącami miejsc pracy – mówi Wanda Buk.

Całą rozmowę można przeczytać TUTAJ.

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

15:38 30-01-2019