Po wielkim szyciu czas na odpoczynek. Tysiące maseczek już u potrzebujących

7 tysięcy maseczek – tyle uszyły i rozdały wolontariuszki z Wrześni i okolic. Joanna Dams podsumowała zorganizowaną przez siebie akcję.

aktualności 17:10 01-05-20202 4
– Zużyłyśmy 240 metrów bieżących materiału, 2800 metrów gumki i 2600 metrów drucika, szyjąc bawełniane maseczki wielokrotnego użytku. Przez miesiąc ponad 50 wolontariuszek z pełnym poświęceniem i zaangażowaniem kroiło, cięło i szyło maseczki – informuje inicjatorka akcji. – To naprawdę wspaniałe społeczniczki. Niektóre uszyły po 50 maseczek, a inne szyły od samego początku. Masza Barwszewskaja uszyła ich chyba 2 tysiące! Są też Daria, Miriam i Magdalena Kozłowskie oraz Sylwia Tajsner. Daria to moja „ prawa ręka”, gdyż z rodziną stworzyła małą manufakturę, zarażając szyciem maseczek sztab 15 wolontariuszek! W grupie szyjących maseczki mamy również seniorki. To pani Ania Bąk z Gutowa Małego oraz pani Małgorzata Rosińska z Wrześni. Z panią Anią współpracuję poprzez jej córki: Magdalenę i Aśkę, które również szyją maseczki, a do pani Małgosi jeżdżę regularnie, gdyż robota wręcz pali jej się w rękach. A to przecież nie wszystkie z nas.
Wolontariuszki z maseczkami
Praca wre
Przy maszynie

Początkowo maseczki trafiały przede wszystkim do różnych organizacji (szpitale, komendy policji i straży pożarnej, przychodnie lekarskie), ale dzięki osobom zrzeszonym w grupie Widzialna Ręka Września udało się wielkie rozdawanie na ulicach. 10 kwietnia społecznicy wręczyli przechodniom 450 maseczek.

– Nie mam pojęcia, co to za akcja, ale na spacerze zatrzymało się obok nas auto, wyskoczyła pani z kartonem maseczek po czym za darmo kazała wybrać sobie dla rodziny! Byłam w takim szoku, że w tych czasach są jeszcze ludzie, którzy robią coś bezinteresownie, że nie dopytałam o szczegóły. Wiem tylko tyle, że mieszkanki Wrześni uszyły je dla nas – mieszkańców. Ogromne brawa dla tych pań! – relacjonowała na jednej z facebookowych grup zaskoczona wrześnianka.
– Maseczki były rozdawane są za darmo i po świętach nadal będziemy szyć i w miarę bezpieczny sposób je dystrybuować. Nie jesteśmy byliśmy w stanie wrzucać maseczek do skrzynek pocztowych, gdyż jest to za bardzo pracochłonne, a każdy z nas ma dom, rodzinę, pracę… a poza tym to generowałoby dodatkowe koszty opakowań, jak i zaśmiecałoby naszą planetę – wyjaśnia Joanna Dams. 
Widzialna Ręka rozdaje maseczki
Widzialna Ręka rozdaje maseczki

Za pośrednictwem naszych łamów Joanna Dams chciałaby dotrzeć do wszystkich, którzy otrzymali maseczki z tej manufaktury, by przypomnieć, jak prawidłowo ich używać. Maseczkę przed każdym użyciem należy wyprać lub przelać gorącą wodą, a po wysuszeniu wypracować żelazkiem w temperaturze co najmniej 60°C (w odróżnieniu od maseczek rozdawanych przez władze Wrześni, których prasować nie wolno).

Zakończenie akcji Joanna Dams ogłosiła 21 kwietnia. I od tego czasu… odezwał się kolejny darczyńca. Z przekazanego przez niego materiału aktywistki skroiły kolejnych 700 maseczek, które też trafią do potrzebujących. Nie jest więc wykluczone, że mimo wszystko akcja będzie kontynuowana na mniejszą skalę – ale organizatorka przyznaje, że wolontariuszki są już przemęczone. Nie zapominajmy też, że skoro od 16 kwietnia istnieje obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej, można podejrzewać, że wszyscy mieszkańcy powiatu są już zaopatrzeni w maseczki. Gdyby ktoś jednak był w wyjątkowej potrzebie, może skontaktować się z Joanną Dams pod adresem: pindrasia@onet.eu.

Z wizytą u Straży Miejskiej we Wrześni

Za tymi liczbami kryją się poruszające historie. Członkini zatrudnianego przez firmę zewnętrzną personelu sprzątającego Szpitala Powiatowego we Wrześni zwróciła się nas pytaniem, gdzie można kupić maseczki wielorazowe. Skontaktowaliśmy ją z rzemieślniczką sprzedającą maseczki za „co łaska”. W trakcie rozmowy okazało się, że wrześnianka potrzebuje maseczki do wykonywania obowiązków służbowych. Rzemieślniczka zaoferowała wysłanie tylu maseczek, ile da radę, nieodpłatnie, a my zwróciliśmy się do Joanny Dams, która jeszcze tego samego dnia spakowała po maseczce dla każdego członka personelu sprzątającego.

– Chciałabym podziękować. Zapytałam tylko o tę piękną maseczkę, a tu taka lawina zdarzeń. W takim tempie, taki odzew, aż się nie chce wierzyć! – opowiadała wzruszona wrześnianka. – A jednak życzliwych ludzi nie brakuje! Nie ma pani pojęcia jak ja, zwykła, szara kobieta się cieszę. Piszę to i uśmiecham się przez łzy, ale to są dobre łzy, łzy szczęścia. Dziękuję bardzo, bo zwykle jesteśmy gdzieś na szarym końcu, robimy tę brudną robotę i to nasza praca, ale o nas nikt nie pamięta. Teraz odzyskałam wiarę w ludzi! 

O sytuacji personelu sprzątającego pisaliśmy w „WW” 10 kwietnia. To właśnie firma zewnętrzna bezpośrednio zatrudniająca pracowników powinna zapewnić im materiały potrzebne do bezpiecznego wykonywania pracy, ale prezes szpitala Zbigniew Hupało zapewnił nas, że gdy tylko dowiedział się o problemie (jeszcze przed ukazaniem się artykułu w „WW”), niezależnie od pomocy ze strony wolontariuszek on także wspomógł personel sprzątający maseczkami.

Wielkie cięcie materiału
Gotowe maseczki

***

Lista szyjących wolontariuszek

Magdalena i Miriam Kozłowskie

Masza Barszewskaja

Małgorzata Rosińska

Adrianna Wietrzyńska

Justyna Frąckowiak

Henryka Mikołajczak

Małgorzata Augustyniak

Bożena Janowicz

Magdalena Chosińska

Anna i Aśka Bąk

Karolina Jóźwiak, Aniela Długosz, Idalia Zjeżdżałka (uczennice SSP nr 1 oraz SSP nr 3 we Wrześni)

Bożena Gawrych

Urszula Walczak

Agata Wypychowska

Luiza Przybylska

Kasia Loga Dworecka z mamą

Basia Tralewska

Justyna Pilarska

Elżbieta Dąbek

Hanna Mikołajczak

Krystyna Mąkowska

Agnieszka Witucka-Sobkowiak

Małgosia Cichacka

Marysia i Monika Olejniczak

Bożenka Mazurek

Barbara Danielska

Danuta Słomian

Julia Rzeźnik-Brandt

Renata Kulczak

Anna Tamborska

Renata Grzeskowiak

Anna Cieślik

Lidia Mikołajczak

Agentka Rybicka

Aneta Machowska

Donata Hedrych z Przedszkola Miś Uszatek

Nauczycielki z Przedszkola Tęczowa Chatka

Milena Gozdziewicz

Lidia Szaroleta

Patrycja Wleczyk

Marzena Ślebioda-Nowaczyk

Sylwia Tajsner

Agnieszka Szczecińska

Małgorzata Augustyniak

Aleksandra Frąckowiak

Karolina i Magdalena Wojciechowskie

Zuzanna Wójcicka

Katarzyna Galant

Karolina i Renata Ptaszyńskie

Adriana Wietrzyńska

Marysia Binarsch

Małgosia Cichacka

Justyna Michalska

Aneta Andrzejaszek

Beata Szcześnia

Małgorzata i Natasza Klimko

Justyna Brzóstowicz

***

Lista darczyńców

Małgorzata Maślij

Magdalena Chosińska

Anna Bąk

Małgorzata i Krzysztof z Wrześni

Piotr z Bierzglina

Grażyna i Tomasz z Wrześni

Krzysztof

Przemysław Gibowski

Ol-Tel

Danuta Sobczak

Jacek Lępecki – Lempol z Wrześni

Elektro-Serwis Tyran z Bierzglinka

Magdalena Banaszak

Mirosława Kociołek

Danuta i Jan Kamińscy

Amica Centrum Medyczne

Paweł Chołuj – Elektrix z Przyborek

Urząd Miasta i Gminy we Wrześni

Apteka Gemini z Wrześni

– Oprócz materiału zakupiłam ze środków od Darczyńców 10 maseczek FFP3 dla naszego szpitala oraz przekazałam kwotę 1000 zł za zakup pulsoksymetra wskazanego przez szpital jako sprzęt niezbędny w walce z koronawirusem. Wszystkie te środki finansowe otrzymałam od indywidualnych Darczyńców, którzy mi zaufali i wsparli tę inicjatywę. Dziękuję również bardzo Damianowi Staniszewskiemu oraz Kornelowi Tomczakowi z Projektu Września za pomoc w dystrybucji maseczek do ośrodków oddalonych od Wrześni. Składam również duże podziękowania Widzialnej Ręce we Wrześni za nieocenioną pomoc w dystrybucji maseczek wśród naszych mieszkańców. A na samym końcu chcę podziękować mojej rodzinie: mężowi i córce – to oni są sprawcami tego społecznego wydarzenia! Przepraszam Was, że nie zawsze był ugotowany obiad, za kartony z materiałami i nićmi oraz za częstą moją nieobecność! – wylicza Joanna Dams.
Kornel Tomczak dostarczał maseczki potrzebującym
Damian Staniszewski pomagał dotrzeć do potrzebujących poza Wrześnią
Profesjonalne maski dla Szpitala Powiatowego we Wrześni

***

Gdzie trafiły maseczki?

Mieszkańcy Wrześni, pracownicy sklepów i aptek – 3 tys.

Szpital Powiatowy we Wrześni – 1300

Szpital Średzki Serca Jezusowego – 500

Mieszkańcy Kołaczkowa – 400

Przychodnie i poradnie zdrowia w Słupcy – 300

Dom Pomocy Społecznej w Strzałkowie – 250

Jedna z wrzesińskich firm – 160

Listonosze – 140

Hospicjum przy szpitalu (?) – 130

Dyskonty Biedronka we Wrześni – 120

Przychodnie we Wrześni – 100

Dom Pomocy Społecznej w Mielżynie – 100

Komenda Powiatowej Straży Pożarnej w Jarocinie – 100

Komenda Powiatowa Policji we Wrześni – 90

Dom Pomocy Społecznej we Wrześni – 80

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej we Wrześni – 80

OSP Kołaczkowo – 50

Ośrodek Wspomagania Dziecka i Rodziny w Kołaczkowie – 50

Schronisko dla Osób Bezdomnych w Zielińcu – 48

Personel firmy zewnętrznej sprzątającej w Szpitalu Powiatowym we Wrześni – 46

Pielęgniarki środowiskowe i położne – 40

Straż Miejska we Wrześni i pracownicy Zieleni Miejskiej – 40

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrześni – 35

OSP Zieliniec – 30

Wolontariuszki pracowały około miesiąca

Praca wre
Mierzenie materiału
Gotowe maseczki
Gotowe maseczki
Widzialna Ręka rozdaje maseczki
Widzialna Ręka rozdaje maseczki
Gotowe maseczki
Gotowe maseczki
Było też kolorowo!

***

OGŁOSZENIA DROBNE do GAZETY (ukażą się w piątek) lub na PORTAL (ukażą się natychmiast) nadasz tutaj.

***

Czytaj „Wiadomości Wrzesińskie” bez wychodzenia z domu! Przypominamy, że nasz tygodnik istnieje też w postaci cyfrowej, więc możecie zapoznać się z najnowszymi informacjami z powiatu wrzesińskiego nawet przebywając w kwarantannie. Cyfrowe wydanie numeru „Wiadomości Wrzesińskich” z 24 kwietnia kupicie tutaj.

Thumb anna tess go%c5%82embiowska fot idzikowski 1

Anna Tess Gołębiowska

17:10 01-05-2020