Po dwustu latach znowu razem. Jubileusz 750-lecia S(z)amarzewa

20 lipca obchodzona była 750. rocznica istnienia w świadomości ludzkiej Szamarzewa (gm.Kołaczkowo) i Samarzewa (gm. Lądek), które onegdaj stanowiły jedną miejscowość. Teraz granica, która dzieliła połączyła obie społeczności.

społeczeństwo 13:11 21-07-20190 1

Obchody jubileuszowe rozpoczęto w Szamarzewie. Tutaj zaprezentowano okolicznościowy mural oraz odsłonięto obelisk poświęcony rocznicy. Natomiast w świetlicy wiejskie można było obejrzeć wystawę starych fotografii, na których można było zobaczyć stare zdjęcia Szamarzewa i Borkowa.

Uroczystość odbyła się z udziałem władz samorządowych wójta gminy Kołaczkowa Teresy Waszak i wójta gminy Lądek Artura Miętkiewicza oraz księży Marka Stajkowskiego, proboszcza z Sokolnik i Zenona Kozłowskiego, proboszcza z Samarzewa.

Kolejna część jubileuszu odbyła się w Samarzewie. Tutaj odsłonięto okolicznościowy obelisk przy kościele, następnie odbyło się nabożeństwo. Prelekcję na temat historii S(z)amarzewa wygłosił dr Michał Brzostowicz, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Ankieta

Czy Twoim zdaniem historia S(z)amarzewa jest ciekawa?

Kulminacyjny moment miał miejsce na placu świetlicy strażackiej w Samarzewie. Tutaj odbyło się nadanie sztandaru OSP Samarzewo, które obchodzi 66. rocznicę istnienia. Uhonorowano także zwycięzców konkursów jubileuszowych, w których uczestniczyli mieszkańcy obu gminy. Na zakończenie odbył się piknik.

Thumb ww biernat

Filip Biernat

13:11 21-07-2019