Plany pieszo–rowerowe gminy Kołaczkowo na łasce powiatu i województwa

Budowa ciągów pieszo–rowerowych w Kołaczkowie nabiera realnych kształtów. Odcinek przy ul. Krakowskiej ma powstać dzięki porozumieniu gminy Kołaczkowo i powiatu wrzesińskiego.

aktualności 20:45 16-07-20200 0

Ścieżka ma być zaprojektowana wzdłuż drogi powiatowej Kołaczkowo–Zieliniec szlakiem kolejki wąskotorowej. Powiat pod koniec ubiegłego roku otrzymał ziemię po wąskotorówce na poszerzenie pasa drogi powiatowej. A więc jest czas i pora na podjęcie konkretnych działań.

– Trwają rozmowy ze Starostwem Powiatowym we Wrześni o przygotowaniu projektu budowy ciągu pieszo–rowerowego z Kołaczkowa do Zielińca. Jest to odcinek 5,5 km. Nie sądzę, aby udało się to zrobić w jednym etapie. Gdyby rada gminy wydała zgodę, żeby samorząd gminny partycypował w kosztach, to można by skorzystać ze specjalnych środków na ten cel. To wtedy być może etapami udałoby się to zrobić. W powiecie skalkulowano, że koszt budowy odcinka przy ul. Krakowskiej w Kołaczkowie to ok 1,5–2 mln zł – informuje wójt Teresa Waszak.

Ankieta

Czy Twoim zdaniem gmina Kołaczkowo powinna dofinansować budowę ścieżki rowerowej przy drodze powiatowej?

Za to stoi w miejscu budowa ścieżki rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej 442. Ostatni odcinek między Kołaczkowem a Borzykowem wybudowano w 2018, a więc już dwa lata temu. Czas pokazał, że to bezsensowna inwestycja, która nie komunikuje żadnych istotnych punktów i rzadko wykorzystywana jest obecnie przez rowerzystów. Obecnie nikt nie wie, czy i kiedy inwestycja będzie kontynuowana.

– Zabiegamy mocno o to, aby powstał ciąg na ulicy Wrzesińskiej w Kołaczkowie, po prawej stronie w kierunku stacji CPN, aby w przyszłym roku weszło to do budżetu województwa. Mam nadzieję, że się to uda – dodaje wójt.   

Thumb ww biernat

Filip Biernat

20:45 16-07-2020