PiS rośnie w siłę. Czy partia Kaczyńskiego przebije swój wyborczy wynik na jesieni?

Parę dni po wyborach do Europarlamentu, ruszyła kampania do kolejnego wielkiego politycznego starcia. Oto nasze podsumowania i prognozy.

społeczeństwo 13:57 31-05-201928 54

Zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego w powiecie wrzesińskim nie jest zaskoczeniem. Partia Jarosława Kaczyńskiego od 2011 r. systematycznie podgryza liberalno-lewicową (platformianą) Wrześnię. W 2014 r. PiS w wyborach do PE odnotował drugi wynik – 26 proc., tylko 3 proc. gorszy od Platformy Obywatelskiej. W 2015 r. PiS już zdecydowanie wygrał wybory parlamentarne, zdobywając u nas 31,47 proc. (PO ledwie 23,93 proc.). Ta tendencja utrzymała się w wyborach samorządowych do rady powiatu (komitety partyjne) – PiS 20,85 proc., PO 18,83 proc. 26 maja br. PiS potwierdził swoją dominację.

Co to znaczy? Padł kordon mentalny, jakim była dawna granica zaborowa. PiS, mocny we wschodniej Wielkopolsce, jest coraz mocniejszy w jej centralnej części. Niedzielne wybory pokazały, że Pyzdry i Kołaczkowo są bastionami PiS-u, Koalicja Europejska obroniła się ledwo, ledwo we Wrześni, o 0,8 proc. W jesiennych wyborach zapewne padnie i ta twierdza. Września będzie miała posła z PiS-u.

PiS był najaktywniejszym komitetem, bo miał najwięcej pieniędzy i zasobów ludzkich – w końcu to partia rządząca. W kampanii ujawniły się jak zwykle różne frakcje PiS-u we Wrześni, np. poseł Krzysztof Ostrowski i senator Robert Gaweł ciągnęli kampanię Joanny Lichockiej. Z dobrym skutkiem, ale głosów w skali okręgu zabrakło. Najaktywniejszą osobą wrzesińskiego sztabu KE był... Tomasz Nowak, poseł z Konina. Dobrze zaprezentował się Jakub Pera z Kukiz’15. Startował z 9. miejsca, a znalazł się w naszym TOP 10.

Po dokładne wyniki wyborów i ich szersze podsumowanie odsyłamy do najnowszego wydania "WW".

Filip Biernat

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

13:57 31-05-2019